top of page

ABD stokları düşebileceği için petrol yükseldi, talep işaretleri güçlü kaldı!

-Petrol fiyatları, dünyanın en büyük ham petrol tüketicisi olan ABD'deki stokların düşeceği beklentileri ve gelişmekte olan piyasalardaki talebin sağlıklı kaldığına ilişkin işaretler üzerine Salı günü yükseldi.

Bölgesel merkez bankalarının faiz oranlarını sabit tutması beklendiğinden, ham petrol vadeli işlemleri Asya hisse senedi piyasalarındaki kazançlardan destek almış olabilir.

Dünyanın en büyük üçüncü petrol tüketicisi olan Hindistan'da Mart ayında güçlü akaryakıt talebi işaretleri de fiyatları destekledi. Geçen ay, yakıt tüketimi bir önceki yıla göre %5 artarak günde 4,83 milyon varil rekor seviyeye ulaştı. Ukrayna'nın işgalinin ardından küresel petrol ticareti akışlarına başvurulmasının ortasında ülke, Rus Uralları ham petrolünün ana varış noktası olmaya devam ediyor.

Brent ham petrolü 57 sent veya %0.68 artışla 84.75$'a yükselirken, US West Texas Intermediate 60 cent veya %0.75 artışla 80.34$'a ulaştı.

Petrol vadeli işlemleri, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve Rusya dahil müttefiklerinin geçen hafta Mayıs ayında başlayacak yeni bir üretim kesintisi turuyla piyasayı şaşırtmasından bu yana %5'ten fazla arttı.

ABD arz cephesinde, ABD ham petrol stoklarına ilişkin endüstri verileri Salı günü açıklanacak. Reuters tarafından ankete katılan beş analist, ham petrol stoklarının 7 Nisan'a kadar olan haftada yaklaşık 1,3 milyon varil düştüğünü tahmin ediyor.

Petrol fiyatları, ABD istihdam verilerinin sıkı bir işgücü piyasasına işaret etmesi ve petrol talebini azaltabilecek başka bir Federal Rezerv faiz artırımına ilişkin beklentileri artırmasının ardından üç hafta üst üste yükseldikten sonra Pazartesi günü düştü.

Faiz artırımı beklentileri Pazartesi ve Salı günü ABD dolar endeksini yükseltti ve doların güçlenmesi petrolü diğer döviz sahipleri için daha pahalı hale getirdiği için bu durum petrol fiyatları üzerinde baskı oluşturdu.


Ayrıca, Çarşamba günü yayınlanacak bir ABD enflasyon raporu, yatırımcıların faiz oranlarının kısa vadeli gidişatını ölçmelerine yardımcı olabilir.

Asya'da Çin'den gelen veriler, Mart ayındaki tüketici enflasyonu verilerinin Eylül 2021'den bu yana en yavaş tempoya ulaştığını gösterdi.


15 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page