top of page

ABD stoklarının artması talep endişelerini körüklerken petrol fiyatları düşüyor

-Petrol fiyatları, ABD ham petrol stoklarında beklenenden çok daha büyük bir artışın ve daha fazla faiz oranı artışına ilişkin beklentilerin, zayıf yakıt talebi ve ekonomik durgunluk olasılığına ilişkin endişeleri artırmasıyla Çarşamba günü kayıplarını artırdı.

Brent ham petrol vadeli işlemleri 72 sent veya %0,8 düşüşle varil başına 84,86 ABD Doları'na gerilerken, ABD West Texas Intermediate (WTI) vadeli işlemleri 68 sent veya %0,9 düşüşle 78,38 $'a geriledi.

Amerikan Petrol Enstitüsü'nün (API) Salı günkü rakamlarına atıfta bulunan piyasa kaynaklarına göre, ABD ham petrol stokları 10 Şubat'ta sona eren haftada yaklaşık 10,5 milyon varil arttı.

Yapı, Reuters tarafından ankete katılan dokuz analistin beklediği 1,2 milyon varillik artıştan çok daha büyüktü ve potansiyel olarak yakıt talebinde bir düşüşe işaret ediyor.

İsminin açıklanmaması kaydıyla konuşan kaynaklara göre, benzin stokları yaklaşık 846 bin varil yükselirken distilat stokları yaklaşık 1.7 milyon varil yükseldi.

Haitong Futures'tan analistler, "API verileri, petrol piyasası üzerinde artan bir baskı oluşturuyor çünkü bu, stokların toplandığı sekizinci hafta olacak... ABD pazarındaki cansız talep, yakın vadede petrol fiyatlarını düşürmeye devam edecek" dedi.

Resmi hükümet envanter tahminleri Çarşamba günü 10:30 EST'de (0330 GMT) yapılacaktır.

Bu arada bir Federal Rezerv yetkilisi Salı günü, ABD tüketici fiyatlarının Ocak ayında hızlandığını gösteren verilerin ardından, ABD merkez bankasının enflasyonu yenmek için kademeli olarak faiz oranlarını artırmaya devam etmesi gerekeceğini söyledi.

Analistler, "Şimdi FOMC'nin (Federal Açık Piyasa Komitesi) sıkılaştırmayı ikinci çeyreğe kadar uzatmasını ve zaten beklediğimiz Mart artışına ek olarak Mayıs ve Haziran FOMC toplantılarında 25 bp (baz puan) faiz artırımları yapmasını bekliyoruz" dedi. ANZ bankası.

Ayrıca ABD Enerji Bakanlığı'nın (DOE) bu hafta ülkenin stratejik rezervinden yaklaşık kırk yılın en düşük seviyesinde olan 26 milyon varil petrolü satacağını açıklaması da ham petrol fiyatlarını baskı altına aldı.


Fiyatlar, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) Çin'in yeniden açılması üzerine aylardır yaptığı ilk yukarı yönlü revizyonda 2023 küresel petrol talebi büyüme tahminini yükseltmesinden ve OPEC dışı büyük üreticiler için daha sıkı bir pazara işaret ederek arz tahminlerini kısmasından bir miktar destek gördü. .

OPEC, küresel petrol talebinin bu yıl günde 2,32 milyon varil (bpd) veya %2,3 artacağını belirterek, tahmini Şubat ayına göre günde 100.000 varil artırdı.
10 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page