top of page

ABD ve Çin’den gelecek veriler öncesinde petrol dar bir aralıkta


Pazartesi günü petrol fiyatları dar bir aralıkta seyretti ancak kötüleşen talep ve ekonomik büyümeye ilişkin endişelerin ağır basmasıyla, üst üste üçüncü haftayı da kayıpla kapattı.

Şimdi gözler, bu haftaki önemli ABD ve Çin verilerinde.

ABD'de resesyon ve bankacılık krizine ilişkin endişeler, yükselen faiz oranları ve zayıf Çin talebi, ham petrol fiyatlarını son üç hafta içinde 15 ayın en düşük seviyelerine çekti. Ancak Cuma günü beklenenden daha güçlü gelen tarım dışı istihdam verilerinin, ABD ekonomisinde bir miktar esnekliğe işaret etmesiyle piyasalar az da olsa destek buldu.

Fed’in Cuma günkü güçlü iş gücü verilerine nasıl tepki vereceği konusundaki belirsizlik nedeniyle daha da yükselip yükselmeyeceği şüpheli olsa da ham petrol fiyatları şu anda 70 dolar üzerinde işlem görüyor.

Brent 75,36 dolarda yatay seyrederken WTI %0,1 artışla 71,44 dolara yükseldi. Her ikisi de bir önceki hafta %5 ila %7 düşüş gösterdi.

Şimdi gözler, faizlerdeki keskin artışın ardından enflasyonun daha da düşüp düşmediğini ölçmek adına Çarşamba günü açıklanacak olan ABD tüketici fiyat endeksi verilerine çevrilmiş durumda.

Verilerin Nisan ayı boyunca enflasyonda hafif bir düşüş göstermesi ancak hâlâ Fed'in %2'lik hedefinin oldukça üzerinde olması bekleniyor.

Çin’in ticaret verileri, dünyanın en büyük petrol ithalatçısının emtia ithalatına ilişkin yeni ipuçları sağlayabilir. Ancak genel olarak Çin ithalatı, ülkedeki COVID-19 sonrası ekonomik toparlanmanın hız kaybettiğine dair işaretler nedeniyle Nisan ayında daha da zayıflamış olabilir.

Çin’den Çarşamba günü açıklanacak olan enflasyon verilerinin de ülkenin harcama ve yatırımları desteklemekte zorlanması nedeniyle fiyat baskılarındaki zayıflığın devam ettiğini göstermesi bekleniyor.

Başta imalat sektörü olmak üzere Çin'den gelen beklenenden daha düşük ekonomik veriler, petrol piyasalarının, ülkedeki toparlanmanın petrol talebini bu yıl rekor seviyelere çıkarmaya yetip yetmeyeceğini sorgulamasına neden oldu.

Bu düşünce, ABD'nin ekonomik koşullarının kötüleştiğine dair işaretlerle birleşince, son üç hafta içinde ham petrol fiyatlarında sert kayıplara yol açtı ve OPEC’in beklenmedik üretim kesintisinden kaynaklanan ilk artışı büyük ölçüde boşa çıkardı.

Yine de Mayıs ayından itibaren geçerli olacak OPEC kesintisi ile petrol arzı sıkılaşacak ve bu da kısa vadede fiyatları destekleyebilecek.

6 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page