top of page

Alman şirketleri 2023'te Afrika'ya daha fazla yatırım yapmayı planlıyor

Alman şirketleri gelecek yıl Afrika'daki faaliyetlerini, özellikle yeşil hidrojen ve sıvılaştırılmış doğal gaz gibi alanlarda artırmak istiyor .

Alman-Afrika İş Birliği üyeleri arasında yapılan anket, Dernek üyelerinin %39'unun Afrika'daki harcama seviyelerini sabit tutmayı hedeflediğini de gösterdi.

Dernek başkanı Christoph Kannegiesser Reuters'e "Şirketlerin çoğu önümüzdeki yıl faaliyetlerini genişletmek istiyor" dedi. "Bu mantıklı, çünkü kıta hala bir büyüme yörüngesinde."

Ekonomi bakanlığı verilerine göre Alman şirketleri 2021'de Afrika'ya yaklaşık 1,6 milyar avroluk yatırım yaptı ve bunun yaklaşık 1,1 milyar avroluk kısmı Sahra altı bölgesine gitti.

Avrupa'nın en büyük ekonomisi Ukrayna'nın işgalinden bu yana gaz konusunda Rusya'ya olan bağımlılığını azaltmaya çalışırken, Kannegiesser Afrika'daki enerji sektöründe büyük fırsatlar gördüğünü söyledi.

Yatırım potansiyeli olan ülkeler olarak Senegal, Nijerya ve Moritanya'nın altını çizerek, "Yeşil hidrojen ve sıvılaştırılmış gaz alanı birçok ülkede yeni bir ivme kazandıracak" dedi.

Kannegiesser, Namibya'nın yeşil hidrojen üretiminden de büyük kazanç sağlayabileceğini söyledi.

Anket, şirketlerin %56'sının 2022'de Afrika'daki ticari faaliyetlerine olumlu baktığını ve %7'sinin de onları "çok iyi" olarak değerlendirdiğini gösterdi.

Afrika'da faaliyet gösteren Alman işletmelerinin yaklaşık %85'ini temsil ettiğini söyleyen Dernek, Afrika ticaretinin ABD'ye bırakılmamasını sağlamak için hükümetin ihracat kredi sigortası için iyileştirilmiş koşullar ve Alman hükümetinden yatırım garantileri yoluyla daha fazla destek vermesini istiyor. Çin.

Dernek, 1 Ocak'ta yürürlüğe giren ve büyük şirketleri insan hakları ve iklim ihlallerine karşı harekete geçme zorunluluğu getiren yasayı eleştirerek, yeni bir bürokrasi katmanı yarattığı için ters etki yarattığını söyledi.6 görüntüleme0 yorum
bottom of page