top of page

Almanya'nın, AB fiyat sınırına itirazını geri çekmesi ile Avrupa'da gaz fiyatları tekrar düştü


Avrupa'da doğal gaz gösterge fiyatları, Almanya'nın önümüzdeki kış toptan satış fiyatlarını sınırlayacak bir mekanizma için AB baskısına boyun eğmesinin ardından Cuma günü tekrar düşerek son dört ayın en düşük seviyesine geriledi.


Dutch TTF sözleşmesi için ön-ay vadeli fiyatlar, %9,9 düşüşle megavat-saat başına 114,60 euro'ya geriledi ve hafta başında gördüğü 107,3 euro olan düşük seviyeye yaklaştı.


Cuma sabahının ilk saatlerine kadar süren AB hükümet başkanları toplantısında, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, AB Komisyonu'nun TTF ve muhtemelen diğer vadeli işlem sözleşmelerine “dinamik üst fiyat sınırı” uygulanmasına yönelik – Fransa ve diğerleri tarafından desteklenen – önerilerine itirazını geri çekti. Mekanizmanın kesin ayrıntılarının netleştirilmesi gerekse de piyasanın, Ukrayna savaşının yansımaları nedeniyle Rus gaz arzının kaybına uyum sağlamak zorunda kaldığı yaz başında görülen türden ani artışların önlenmesine yardımcı olabilir.


Komisyon, Salı günü yapılacak bir başka enerji bakanları toplantısında mekanizma üzerinde nihai bir anlaşmaya varmayı umuyor.


Rusya'dan gelen arzın kesilmesi, AB üyesi ülkelerin önümüzdeki kış aylarında gazı karneye bağlamak zorunda kalabileceği korkusuna yol açmıştı ancak neredeyse tüm üye ülkelerin gaz depolama tesislerini doldurma hedeflerini erkenden tutturması nedeniyle bu tür korkular son günler ve haftalarda azaldı. Bu durum, Ekim ayı için normalden biraz daha sıcak geçen hava sıcaklıklarının da yardımıyla spot fiyatların ciddi bir şekilde düşmesini sağladı.


Ancak daha uzun vadeli TTF sözleşmeleri daha az düşüşle, kırk yıldır Rus gazının önemli miktarlarda gelmeyeceği ilk tam yıl olacak olan gelecek yıl, depolamanın daha zor olacağı beklentilerini yansıttı. Analistler ister sıvılaştırılmış doğal gaz ister Kuzey Afrika ve Kafkasya'dan boru hatları şeklinde gelen gaz olsun, alternatif ithalat kanallarının Rusya’dan kesilen hacmi tam olarak ikame edemeyeceğini söylüyor.


Bu nedenle doğal gaz fiyatları Ukrayna krizi başlamadan önceki seviyesinin beş katı civarında seyrediyor ve bu seviye, önümüzdeki yıl Avrupa'nın ekonomik çıktısı üzerinde ağır bir yük oluşturacak.


ING analisti Frantisek Taborsky, Cuma günü müşterilerine gönderdiği notta "Euro'nun gaz fiyatlarındaki son düşüşten çok az fayda sağlaması, piyasaların kısa vadeli dinamiklerin çok ötesine baktığının ve aslında sadece bu kış değil, gelecek yıl için Avrupa'nın enerji arzı konusunda giderek daha fazla endişe duyduğunun bir kanıtı olabilir." dedi.

32 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page