top of page

Altının yeni yıl rallisi, Fed ipuçları ve ABD veri tufanı öncesinde başarısız oldu

Altın fiyatlarındaki yeni yıl rallisi, piyasaların Federal Rezerv konuşmacıları ve ABD ekonomik verileri nedeniyle çömelmesiyle Çarşamba günü sekiz ayın en yüksek seviyesinin altında seyretmesiyle, hızını yitirmiş gibi görünüyordu. hafta.
Daha az şahin bir Fed ve potansiyel bir durgunluk beklentileri , geçtiğimiz iki hafta içinde altında güçlü kazanımlar sağlarken, trader'lar şimdi bu eğilimi doğrulamak için daha fazla sinyal bekliyor. Birkaç Fed yetkilisinin konuşması bu hafta yapılacak, en dikkate değer olanı Perşembe günü Başkan Yardımcısı Lael Brainard olacak.
Çarşamba günü açıklanacak üretici fiyat endeksi enflasyonu , perakende satışlar ve endüstriyel üretim verileriyle başlayan ABD ekonomik okumaları yağmuru da dünyanın en büyük ekonomisinin Aralık ayı boyunca nasıl performans gösterdiğine daha fazla ışık tutacak .
Spot altının onsu 1.908,74 dolarda yatay seyrederken, altın vadeli işlemleri %0,1 artışla 19:19 ET (00:19 GMT) itibariyle ons başına 1.911,30 dolara yükseldi. Her iki enstrüman da Salı günü %0.5 düştü.
Dolardaki zayıflık, bu yıl resesyon korkusuyla birleştiğinde altının geçen hafta keskin bir şekilde sekiz ayın en yüksek seviyesine yükselmesine neden oldu. Sarı metal, Fed'in bu yıl faiz oranlarını daha yavaş artıracağına dair artan bahisler arasında, şu anda rekor yüksekliğinin yaklaşık 160$ altında işlem görüyor .
Dolar , bu hafta bir miktar para birimi karşısında güçlenerek yedi ayın en düşük seviyesinden toparlandı. Ancak piyasalar aynı zamanda günün ilerleyen saatlerinde Japonya Merkez Bankası'nın politika toplantısını beklediği için dolardaki kazançlar sınırlı kaldı.
Merkez bankasından gelecek herhangi bir şahin sinyal, özellikle BOJ'un aşırı gevşek para politikasının sıkılaşması küresel ekonomik ters rüzgarlara yol açarken, doları sarsabilir ve altına daha fazla destek sağlayabilir.
Diğer değerli metaller de Çarşamba günü dar aralıklarda tutundu.
Endüstriyel metaller arasında, bakır fiyatları, dünyanın en büyük bakır ithalatçısı olan Çin'deki ekonomik dayanıklılık belirtileri arasında Salı günü keskin bir şekilde artmasının ardından hafif düşüş kaydetti.
Yüksek kalite bakır vadeli işlemleri önceki seansta %2'nin üzerinde yükseldikten sonra %0,2 düşerek pound başına 4,2272 dolara geriledi.
Salı günkü veriler, Çin'in ekonomik büyümesinin 2022'de önceki yıla göre önemli ölçüde yavaşladığını gösterirken, dördüncü çeyrekte, özellikle Aralık'ta beklenenden daha iyi olan büyüme , ülkenin gevşemeden sonra bu yıl nihai bir toparlanma göreceği umutlarını canlandırdı. çoğu anti-COVID kısıtlaması.


23 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page