top of page

Altın, şahin Fed konuşmacılarının yenilenen ihtiyatı dile getirmesiyle yavaş yavaş düşüyor

Bir dizi Federal Rezerv yetkilisi faiz oranlarının nispeten yüksek enflasyon ve güçlü bir işgücü piyasası arasında daha da yükselebileceği konusunda uyarıda bulunurken, Salı günü erken Asya ticaretinde altın fiyatları hafifçe düştü.

Sarı metal bir önceki seansta bazı kazanımlar görse de, tacirlerin bu hafta perakende satışlar ve endüstriyel üretim ile günün ilerleyen saatlerinde başlayacak olan bir dizi ABD ekonomik verisi öncesinde kısılıp kalmasıyla bu kazanımlar sınırlı kaldı .

Başta Başkan Jerome Powell olmak üzere daha fazla Fed yetkilisi de bu hafta konuşacak .

Yine de altın, bu yıl ABD ekonomisinin yavaşlayacağına dair korkuların desteklediği sarı metale yönelik güvenli liman talebiyle 2.000$ desteğini korudu. Güvenli liman talebi, spot fiyatların kısa süreliğine rekor seviyelere ulaştığı Mayıs ayı boyunca gerçekleşen altın rallinin ana itici gücü oldu.

Spot altın %0,1 düşüşle ons başına 2.014,82 $'a gerilerken, altın vadeli işlemleri %0,2 düşüşle 20:25 ET (00:25 GMT) itibarıyla %0,2 düşüşle 2.019,35 $'a geriledi.

Dört bölgesel Fed başkanı ayrı ayrı yaptığı konuşmalarda, bankanın geçtiğimiz yıl yüksek enflasyona karşı bir miktar ilerleme kaydettiğini, ancak %2'lik yıllık enflasyon hedefini tutturmak için hala daha fazla çalışması gerektiğini söyledi.

Fed, bu ayın başlarında faiz artırım döngüsünde olası bir duraklama sinyali vermiş olsa da, Fed yetkilileri, bankanın Haziran ayında faiz artırımına ara verip vermeyeceği konusundaki belirsizliğini dile getirdi.

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, Minnesota Ulaştırma Konferansı ve EXPO'da yaptığı konuşmada, "Birkaç aylık olumlu verilere aldanmamalıyız" dedi. "Yüzde 2'lik enflasyon hedefimizin hala oldukça üzerindeyiz ve işi bitirmemiz gerekiyor."

Fed yetkilileri ayrıca Fed'in bu yıl faiz indirimi yapma olasılığını da küçümsedi.

Fed Fonu vadeli fiyatları, piyasaların Fed'in faiz artırımlarını Haziran'da duraklatma olasılığının %79.9 olduğunu fiyatladığını gösteriyor.

Külçe elde tutmanın fırsat maliyetini artırdığı göz önüne alındığında, ABD'de daha yüksek faiz oranları beklentisi, altın gibi getiri sağlamayan varlıklar için kötü bir işarettir. Ancak öte yandan, ABD'de resesyon korkusu ve olası bir bankacılık çöküşü sarı metale yönelik güvenli liman talebini desteklemesi bekleniyor.

Platin vadeli işlemleri yatay işlem görürken, diğer değerli metaller Salı günü çok az hareket ederken , gümüş %0,2 düştü.

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, ekonomik koşulların kötüleşmesine ilişkin korkuların kırmızı metal için kasvetli bir talep görünümüne işaret etmesiyle geçen hafta büyük kayıplar yaşadı.

Bakır vadeli işlemleri geçen hafta yaklaşık %4 düştükten sonra %0.1 düşerek pound başına 3.7422 dolara geriledi.17 görüntüleme0 yorum

コメント


bottom of page