top of page

Altın şirketleri, Fed kaygısı ve banka bozgunu güvenli limanları artırırken 2.000 doların üzerinde

Altın fiyatları Çarşamba günü erken Asya ticaretinde çok az hareket etti, ancak yenilenen bir bankacılık krizi korkuları ve Federal Rezerv faiz kararı öncesi para politikasına ilişkin belirsizlik ortamında artan güvenli liman talebiyle desteklendi.
Sarı metal, First Republic Bank'ın (NYSE: FRC ) JPMorgan Chase & Co. (NYSE: JPM ) tarafından devlet aracılığıyla devralınmasının diğer birkaç bölgesel ABD'li borç veren kuruluşa ilişkin endişelere yol açmasının ardından, ABD banka hisselerinin bir satış dalgasıyla karşı karşıya kalmasıyla Salı günü keskin bir şekilde yükseldi. ödeme sorunlarıyla karşı karşıyaydı.
PacWest Bancorp (NASDAQ: PACW ) ve Western Alliance Bancorporation (NYSE: WAL ) gibi bölgesel banka hisseleri %15 ile %30 arasında düşüş yaşadı.
Banka bozgunu ayrıca, bankanın faiz oranlarını 25 baz puan artırmasının beklendiği günün ilerleyen saatlerinde yapılacak Fed toplantısının sonuçlanmasından hemen önce geldi .
Spot altın ons başına 2.017,01 $'da yatay seyrederken, altın vadeli işlemleri %0,1 artışla 21:58 ET (01:58 GMT) itibariyle ons başına 2.025,80 $'a yükseldi. Her iki enstrüman da Salı günü %1,7 yükselerek yaklaşık bir ayın en büyük gün içi kazancını elde etti.
Hazine Bakanı Janet Yellen'in dünyanın en büyük ekonomisinin yükümlülüklerini yerine getirmek için potansiyel olarak 1 Haziran'a kadar bir son tarihle karşı karşıya kalacağı konusunda uyarmasının ardından, ABD'nin borç temerrüdüne ilişkin artan korkular da altın talebini destekledi. Uyarı, Cumhuriyetçi ve Demokrat milletvekillerinin Kongre borç limitini ne kadar artıracakları konusunda anlaşmazlığa düştükleri sırada geldi.
Ancak Fed toplantısı öncesi belirsizlik, altının yükselişini sınırladı. Merkez bankasının faiz oranlarını artırması yaygın olarak beklenirken, piyasalar Fed'in bir yıl sürecek faiz artırım döngüsünde olası bir duraklama konusunda belirsiz.
ABD enflasyonu hala Fed'in hedef aralığının oldukça üzerinde seyrediyor ve merkez bankası şahin duruşunu azaltmayı planladığına dair tarama işaretleri verdi.
Yine de, artan faiz oranlarının bu tür varlıkları elde tutmanın fırsat maliyetini artırması göz önüne alındığında, Fed'in duraklama duyurusu yapması durumunda altın ve diğer getiri sağlamayan varlıklar artan destek görebilir.
Diğer değerli metaller Çarşamba günü pek değişmedi, platin vadeli işlemleri %0,1 düşerken gümüş %0,1 yükseldi.
Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, dünya genelinde bir dizi zayıf imalat faaliyeti okumasının ardından önceki seansta yaklaşık %1,8 düştükten sonra daha da düştü.


26 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page