top of page

Altın 1.650 dolar altında kalırken bakır, üretim raporlarını bekliyor

Pazartesi günü altın fiyatları yükselişe geçti ancak piyasalar Fed’in daha fazla faiz artırımına gitmesinden korkarken bakır piyasaları, dünyanın en büyük madencilerinden bazılarının bu hafta açıklayacağı üç aylık üretim rakamlarını bekliyor.

ABD’deki enflasyonun, beklenenden daha uzun sürede yavaşlayacağını gösteren veriler üzerine külçe fiyatları son iki ayın en kötü haftasını geçirdi. Bu veriler, Kasım ayındaki Fed toplantısında enflasyonu düşürmek için daha fazla faiz artırımı yapılacağı beklentilerini artırdı.

Piyasalar, yaklaşık %100 olasılıkla Fed'in Kasım ayında üst üste üçüncü kez 75 baz puanlık faiz artırımına gideceğini öngörüyor. Bu artış, ABD faizlerini 2007 sonundan bu yana gördüğü en yüksek seviyesi olan %4 civarına çıkaracak.

Spot altın %0,1 artışla 1.646,02 dolara yükselirken altın vadeli işlemleri %0,2 artışla 1.651,35 dolar oldu. Her iki enstrüman da bir önceki hafta %3'ten fazla değer kaybetti.

Sarı metal, geçen ay ulaştığı 20 yılın zirvesine yakın kalan güçlü doların baskısı altında kalmaya devam etti. ABD’nin Hazine tahvili getirileri de 2008 krizinden bu yana en yüksek seviyelerinde işlem gördü.

Artan faiz oranları, bu yıl altın fiyatlarına darbe vururken borç verme oranlarıyla birlikte altın tutmanın fırsat maliyetinin de artmasıyla dolara fayda sağladı. Bu eğilim, giderek kötüleşen küresel ekonomik görünüme rağmen sarı metalin güvenli liman cazibesini de büyük ölçüde ortadan kaldırdı.

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları Pazartesi günü yükseldi ancak dünya genelinde yavaşlayan ekonomik faaliyetler nedeniyle iki yılın en düşük seviyelerine yakın kaldı.

Bakır vadeli işlemleri %0,5 artışla 3,4220 dolara yükseldi. Kırmızı metal geçen hafta, dolarda ufak bir gerilemenin ve Rusya'ya yönelik yaptırımlar nedeniyle arzın sıkılaştığına dair işaretlerin yardımıyla %1 yükselmişti.

Ancak endüstriyel metallerin çoğu önümüzdeki aylarda yeni olumsuzluklarla karşı karşıya kalabilir. Dünyanın en büyük metal ithalatçısı olan Çin'in, Pazar günkü Çin Komünist Partisi'nin 20. Ulusal Kongresi sırasında Başkan Xi Jinping, ekonomiye zarar veren “COVID-19’a karşı sıfır tolerans” politikasını esnetme planı olmadığının sinyalini verdi.

Bu politika, ülke ekonomisinde ekonomik faaliyetlerin bu yıl durmasına yol açarak emtia ithalatına olan iştahı ciddi ölçüde azalttı.

Bu hafta bakırın arz tarafına ilişkin daha fazla ipucu için büyük madenciler BHP Group (NYSE:BHP) ve Rio Tinto'nun (NYSE:RIO) üçüncü çeyrek üretim raporlarına bakılacak. Birkaç Rus üreticinin ihracatının, ABD yaptırımları ile engellendiği göz önüne alındığında fiyatlar arz eksikliği ihtimalinden faydalanabilir.

Rio Tinto Salı, BHP Çarşamba günü rapor paylaşacak.5 görüntüleme0 yorum
bottom of page