top of page

Altın 1.780$'da dirençle karşılaştı, bakır Çin'in sıkıntılarıyla düştü

Rusya-Ukrayna ihtilafında tırmanışa dair korkuların azalmasıyla metalin güvenli liman talebinin azalmasıyla altın fiyatları Perşembe günü önemli bir direnç seviyesinden düşerken, bakır fiyatları Çin'deki bir COVID salgınına ilişkin endişelerle daha da düştü.
Altın fiyatları da son beş seansın dördünde güçlü kazanımlar elde ettikten sonra kâr elde etme unsuru gördü ve hala üç ayın en yüksek seviyesinde işlem görüyor.
Spot altın %0,3 düşüşle ons başına 1,773,88 $'a gerilerken, altın vadeli işlemleri 17:00 ET (00:00 GMT) itibariyle ons başına 1,777,0 $ civarında sabit kaldı. NATO üyelerinin Polonya'da iki kişiyi öldüren bir füzenin muhtemelen kendilerini Rus füze yağmuruna karşı savunan Ukrayna kuvvetleri tarafından ateşlendiğini söylemesinin ardından, Rusya-Ukrayna ihtilafında potansiyel bir tırmanışa ilişkin azalan korkular da metal için güvenli bölge talebini
Sarı metal fiyatları, özellikle ABD enflasyon verilerinin beklenenden daha zayıf gelmesi fiyat baskılarının hafiflediğine işaret ettiğinden, doların daha az şahin bir Federal Rezerv beklentisiyle gerilemesiyle son seanslarda yükseldi .
Bir grup Fed üyesi de olası bir resesyondan kaçınmak için daha küçük faiz artırımlarını desteklediklerini söylediler . Piyasalar şu anda Fed'in Aralık ayında 50 baz puanlık görece daha küçük oranlarda faiz artırımına gitme ihtimalini %90'ın üzerinde fiyatlıyor.
Yüksek getiriler sarı metali elde tutmanın fırsat maliyetini yükselttiği için, artan faiz oranları bu yıl altın fiyatları üzerindeki en büyük ağırlık oldu. Ancak analistler, metalin ABD enflasyonunun düşmesi sayesinde daha iyi beklentiler görebileceğini söylediler.
“Geri çekilmeler minimum seviyede ve baskı yukarı yönlü olmaya devam ediyor. 1.780 doları kırmak, başka bir yükseliş için katalizör olabilir ve bu süreçte rallinin sürdürülebilirliğine dair şüpheleri ortadan kaldırabilir. Her iki ABD enflasyon açıklamasının da bunu yapmadığını varsayarsak," diye yazdı Oanda'daki analistler bir notta.
Dolar Perşembe günü istikrar kazandı ve yatırımcılar ABD ekonomisine ilişkin daha fazla ipucu beklerken dar bir aralıkta kaldı .
Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, ana tüketici Çin'deki yavaşlayan ekonomik büyümeyle ilgili devam eden endişeler arasında, önceki seanstaki %1,6'lık düşüşün ardından Perşembe günü yatay seyretti.
Bakır vadeli işlemleri pound başına 3,7575 dolarda yatay seyretti ve Çin'de yeni bir COVID-19 salgınının ekonomik faaliyeti daha da kötü etkileyeceği korkusuyla baskı altında kaldı.
Ülke altı ayın en kötü COVID-19 salgınıyla boğuşurken, Çin'den beklenenden daha zayıf ekonomik okumalar geldi.
Bu, başlıca üreticiler Şili ve Peru'daki kesintilerin neden olduğu sıkılaşan bakır arzına ilişkin işaretleri büyük ölçüde dengeledi.


6 görüntüleme0 yorum

Kommentare


bottom of page