top of page

Altın 1.800$'da kaldı, bakır Çin'in COVID'in yeniden açılmasıyla desteklendi

Beklenenden daha güçlü olan ABD istihdam verilerinin daha fazla potansiyel faiz artırımına işaret etmesine rağmen altın fiyatları Pazartesi günü sabit kalırken, daha fazla Çin şehri COVID-19 kısıtlamalarını gevşeterek tam bir yeniden açılma umutlarını artırdıkça bakır fiyatları yükseldi.

ABD tarım dışı istihdam Kasım ayında beklenenden fazla artarken, piyasalar Fed'in faiz oranlarının önümüzdeki aylarda daha yavaş artacağı mesajına bağlı görünüyor.

Dolar da istihdam okumasından çok az destek almış gibi göründü ve beş ayın en düşük seviyesinden işlem görürken, ABD Hazine tahvil getirileri iki ayın en düşük seviyesinde seyretti.

Fed'in faiz artırımları yavaşladıkça, külçe fiyatlarının önümüzdeki aylarda daha da toparlanması bekleniyor. Ancak ABD enflasyonunun gidişatı ve Fed'in nihai faiz oranı konusundaki belirsizliğin hala piyasada oynaklığı artırması bekleniyor.

Spot altın %0.1 artışla ons başına 1.800.10$'a yükselirken, altın vadeli işlemleri %0.2 artışla 1.813.40$'a yükseldi ve her iki enstrüman da yaklaşık dört ayın en yüksek seviyesinde işlem görüyor.

Diğer değerli metaller, daha az şahin bir Fed üzerine yapılan bahislerle yükseldi. Platin vadeli işlemleri %0,6 yükselirken, gümüş vadeli işlemleri %0,9 arttı. Kıymetli metal piyasaları, artan ABD faiz oranlarının getiri sağlamayan varlıkları elde tutmanın fırsat maliyetini artırmasıyla bu yıl derin kayıplar kaydetti .

Bu, altının güvenli liman statüsüne mal oldu ve sarı metal ticaretini bu yıl geleneksel risk odaklı varlıklarla daha uyumlu hale getirdi.

Son oturumlardaki duyarlılık, hafta sonu boyunca daha fazla Çin şehrinin COVID-karşıtı önlemlerini gevşetmesiyle de desteklendi . Hükümet katı sıfır COVID politikasına karşı benzeri görülmemiş bir protesto dalgasını yatıştırmaya çalışırken, Pekin ve Şangay gibi ekonomik merkezler bazı hareket ve test önlemlerini gevşetti.

Reuters ayrıca hükümetin önümüzdeki haftalarda ülke çapında kısıtlamaların hafifletileceğini duyurmak için hazırlandığını bildirdi.

Çin'in dünyanın en büyük emtia ithalatçılarından biri olduğu göz önüne alındığında, Çin'in daha geniş bir yeniden açılma beklentisiyle endüstriyel metaller keskin bir şekilde yükseldi.

Bakır vadeli işlemleri geçen hafta %6'dan fazla ralli yaptıktan sonra %0.4 artışla pound başına 3.8718$'a yükseldi. Kırmızı metal fiyatları da üç haftanın en yüksek seviyesinden işlem görüyor.

Çin'in yeniden açılmasıyla birlikte bakır talebinin fırlaması tahmin edilirken, son aylarda Şili ve Peru'daki büyük madencilerin üretiminin azalması nedeniyle arz daraldı.7 görüntüleme0 yorum

Comentarios


bottom of page