top of page

Altın 1.900$ desteğinin üzerine çıktı, daha fazla Fed işareti bekleniyor.

Altın fiyatları Salı günü temel destek seviyelerinin üzerinde istikrarını sürdürdü, ancak piyasalar bu hafta Federal Rezerv'den para politikasına ilişkin daha fazla ipucu beklerken sarı metal hala baskı altında kalmaya devam ediyor.

Altın fiyatları, Fed'in tercih ettiği enflasyon göstergesinin Mayıs ayı için beklenenden düşük okumasının ardından son iki seansta bir miktar rahatlama gördü. Ancak merkez bankasının Temmuz ayında faiz oranlarını artırması bekleniyor.

Beklenenden önemli ölçüde zayıf olan ABD imalat verileri de büyümenin yavaşlayacağına dair korkuları artırdı ve altına bazı akışları teşvik etti.

Ancak son kazanımlarına rağmen altın, yaklaşık dört ayın en zayıf seviyesine yakın işlem görüyordu. Spot altının onsu 1.920,91 dolarda sabit kalırken, altın vadeli işlemleri 20:26 ET (00:26 GMT) itibariyle ons başına 1.928,55 dolarda sabit kaldı.

Altın, Fed tutanakları ve bu haftaki bordro verileri öncesinde hareket ediyor

Piyasalar , merkez bankasının Çarşamba günü açıklanacak Haziran toplantısının tutanaklarından başlayarak bu hafta Fed'e ilişkin daha fazla ipucu öncesinde büyük ölçüde altına karşı temkinli kaldı . Banka oranları sabit tutarken, bu yıl en az iki zam daha işaret etmişti.

Yükselen faiz oranları, sarı metali tutmanın fırsat maliyetini artırdıkları göz önüne alındığında, altın için kötü bir işaret.

Haziran ayı tarım dışı istihdam verileri de Cuma günü açıklanacak ve Fed'in bu ayın ilerleyen saatlerindeki faiz kararını etkilemesi bekleniyor.

Piyasalar , enflasyonun hala merkez bankasının hedef aralığının oldukça üzerinde seyretmesi nedeniyle, Fed'in Temmuz ayında faiz oranlarını 25 baz puan artırması ihtimalini %88 olarak fiyatlıyor . Yüksek oran beklentisi, son iki aydır altının ağırlığını artırdı ve bu yıl sarı metaldeki herhangi bir büyük toparlanmayı sınırlaması bekleniyor.

Diğer değerli metaller de bu hafta sessiz kaldı. Platin %0.2 yükselirken, gümüş vadeli işlemleri yatay seyretti.

Bakır, zayıf imalat okumalarını geçerek yükseldi

Endüstriyel metallerde bakır fiyatları, ABD ve Çin'den gelen zayıf imalat faaliyeti verilerine rağmen haftaya güçlü bir başlangıç ​​yaptı.

Pazartesi günü yapılan ayrı anketlere göre , ABD faaliyeti Haziran ayında beklenenden daha fazla daralırken, Çin'in imalat sektöründeki büyüme ay boyunca geriledi.

Bakır vadeli işlemleri Pazartesi günü yaklaşık %0,7 yükseldikten sonra %0,1 artışla pound başına 3,7955 dolara yükseldi.

Kırmızı metaldeki son kazanımlar büyük ölçüde pazarlıklı alımlardan kaynaklandı ve bakır, yüksek faiz oranları ve enflasyon nedeniyle küresel ekonomik koşulların kötüleşeceği endişeleri arasında yıl boyunca hala negatif işlem görüyor .


30 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page