top of page

Altın 1.900 doların üzerinde istikrarını koruyor, bakır Çin'de biraz güçlenerek yükseldi.

Piyasalar bu hafta ABD ekonomisi hakkında daha fazla işaret beklerken altın fiyatları Pazartesi günü erken ticarette az hareket ederken, bakır fiyatları Çin imalat sektöründe bir miktar güç sinyali veren verilerle yükseldi.

Ancak çekirdek PCE enflasyonu , Fed'in yakın vadede faiz oranlarını yükseltmesini sürdürmesi beklenen bir eğilim olarak hala yüksek kaldı. Yüksek çekirdek okuma, ABD ekonomisindeki bazı direnç işaretleriyle birleştiğinde, piyasaların Fed'in Temmuz ayının sonlarında faiz oranlarını artırma ihtimalini yaklaşık %87 olarak fiyatladığını gördü.

Yükselen faiz oranlarının, risk iştahındaki iyileşme gibi, altındaki potansiyel kazançları sınırlaması bekleniyor.

Spot altın %0,1 düşüşle ons başına 1.917,24 $'a gerilerken, altın vadeli işlemleri %0,2 düşüşle 1.925,15 $/ons oldu.

Altın ilk yarıda %5 yükseldi, ancak görünüm bulutlu

Altın fiyatları, küresel ekonomik koşullar kötüleşirken bir miktar güvenli liman talebinden yararlanarak 2023'ün ilk yarısında %5 arttı.

Sarı metal de Mayıs ayında rekor seviyelere yükselirken, o zamandan beri ABD faiz oranlarının artması beklentisiyle bu kazanımlarının büyük bir kısmından vazgeçti. Yükselen oranlar, altın gibi getiri sağlamayan varlıkları elde tutmanın fırsat maliyetini yükseltiyor.

ABD ekonomisindeki dayanıklılık işaretleri, ilk çeyrek gayri safi yurt içi hasıladaki yukarı yönlü revizyon piyasaların bu yıl ABD'de resesyon beklentilerini azalttığını görmesiyle , sarı metalin güvenli liman cazibesini de zedeledi.

Tarım dışı bordrolar ve iş faaliyeti okumaları da dahil olmak üzere bir dizi ABD ekonomik verisi bu hafta açık ve altına daha fazla işaret vermesi bekleniyor. Fed'in Haziran ayı toplantı tutanakları da Çarşamba günü açıklanacak.

Fed, Haziran ayında faiz oranlarını sabit tutarken, Başkan Jerome Powell bu yıl en az iki faiz artırımı daha işaret etti.

Bakır, beklenenden güçlü gelen Çin PMI ile destek gördü

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, özel bir anketin dünyanın en büyük bakır ithalatçısında imalat faaliyetinin Haziran ayında beklenenden biraz daha fazla büyüdüğünü göstermesiyle Pazartesi günü yükseldi .

Bakır vadeli işlemleri, 2023'ün ilk yarısında %1'in biraz üzerinde kaybettikten sonra %0,7 artışla pound başına 3,7895 dolara yükseldi.

Caixin anketi, Çin'in en büyük ekonomik itici gücünün bazı yönlerinin, ülkenin geri kalanında yavaşlayan faaliyetlere rağmen hala dirençli olduğunu gösterdi. Okuma , geçen hafta yayınlanan ve imalat faaliyetinin Haziran ayında art arda üçüncü ayda daraldığını gösteren hükümet verileriyle çelişiyor.


11 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page