top of page

Altın 1 ayın en düşük seviyesinde, bakır ABD TÜFE öncesinde istikrarını koruyor.

Altın fiyatları Perşembe günü bir ayın en düşük seviyesinde seyrederken, bakır fiyatları günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak olan önemli ABD enflasyon verileri öncesinde düşüş yaşarken, büyük kayıpların ardından istikrar kazandı.

Sarı metal, güçlenen doların ve artan getirilerin baskısı altında geçen hafta önemli ölçüde düşüş yaşadı. Yatırımcılar ABD faiz oranlarının bu yıl daha uzun süre yüksek kalacağına dair bahse girerken, kötüleşen risk iştahı da tüccarları dolara doğru itti.

Spot altın %0,1 artışla ons başına 1.916,34 $'a yükselirken, vadeli altın %0,1 düşüşle 1.948,85 $/ons oldu. Her iki enstrüman da bu hafta şu ana kadar yaklaşık %1,3 düştü.

ABD'de TÜFE'nin Temmuz'da artması bekleniyor

Altındaki kayıpların büyük bir kısmı, ABD tüketici fiyat endeksi enflasyonunun Temmuz ayında sabit kalarak ve Federal Rezerv'in hedef aralığının oldukça üzerinde kalarak hafifçe yükseleceği beklentilerinden kaynaklandı .

Herhangi bir yapışkan enflasyon belirtisi, Fed'e oranları yüksek ve politikayı sıkı tutması için daha fazla itici güç sağlar, bu da altın gibi getiri sağlamayan varlıklar için kötü bir işarettir.

Daha yüksek bir TÜFE okumasına ilişkin beklentiler de doları destekleyerek güvenli liman oyunları için altın yerine tercih edilen bir destinasyon haline getirdi. Dolar, beş haftanın en yüksek seviyeleri yakınında işlem görürken, 10 yıllık ABD Hazine tahvil getirileri 2023'ün en yüksek seviyelerine yakın işlem görüyordu.

Bazı Fed yetkilileri de inatçı enflasyonu gerekçe göstererek bu haftanın başlarında daha fazla faiz artırımı çağrısında bulundu . Merkez bankası, bu yıl potansiyel olarak faiz oranlarını en az bir kez daha artıracağını söyledi.

Bankanın ayrıca oranları daha uzun süre yüksek tutması bekleniyor, bu da bu yıl altında herhangi bir büyük kazanç elde etme olasılığını azaltıyor. Yüksek faiz oranları, altın ve diğer getiri sağlamayan varlıklara yatırım yapmanın fırsat maliyetini artırır.

Diğer değerli metaller de hafta boyunca büyük kayıplar verdi. Platin yaklaşık %4 düşerken, gümüş %4,1 düştü.

Zayıf Çin verilerinin baskısı altında bakır

Endüstriyel metaller arasında, bakır vadeli işlemleri Perşembe günü %0,1 düşüşle pound başına 3,7822 $'a geriledi ve hafta boyunca %2,2 düşüşle işlem görüyordu.

Kırmızı metal, en büyük ithalatçı Çin'den gelen ve COVID sonrası toparlanmanın zayıf bir ikinci çeyreğin ardından Temmuz ayında kötüleştiğini gösteren bir dizi zayıf ekonomik okumayla hırpalandı.

Temmuz ayında Çin'de hem ithalat hem de ihracat beklenenden çok daha fazla daralırken , Çin'de tüketici fiyatları deflasyona girdi . Ülkenin bakır ithalatı da geçen ay geriledi.

Dünyanın en büyük bakır ithalatçısındaki zayıflık, özellikle dünya çapında ekonomik koşullar kötüleşirken, kırmızı metale olan talebin yavaşlamasına ilişkin endişeleri artırdı.


14 görüntüleme0 yorum

Comentários


bottom of page