top of page

Altın, 2.000$'a yakın bir yerde sabitlendi, güvenli liman olarak doları geride bıraktı

Altın fiyatları Cuma günü kilit seviyelere yakın seviyelerde kaldı ve daha az şahin bir Fed'e dair işaretler ve bankacılık sektöründeki kargaşanın tacirlerin tercih ettikleri güvenli liman olarak sarı metale yönelmesine neden olmasıyla üst üste üçüncü hafta doları geride bıraktı.


Dolar bir sepet para birimi karşısında yedi haftanın en düşük seviyesine gerilerken , külçe fiyatları da mevcut seviyelerin devam etmesi durumunda art arda dördüncü haftada artış kaydedecek .


Dolardaki yenilenen zayıflık, Fed'in bu hafta başlarında faiz oranlarını artırmasının ardından geldi , ancak yakın tarihli bir bankacılık krizi, yüksek borçlanma maliyetlerinin artan ekonomik etkisini vurguladığından, zirve oranların görülebileceğine dair imada bulundu.


Spot altının onsu 1.993,60 dolarda sabit kalırken, altın vadeli işlemleri 20:27 ET (00:27 GMT) itibariyle ons başına 1.995,65 dolarda sabit kaldı. Spot altın bu hafta yaklaşık %0,2 yükselirken, altın vadeli işlemleri %1 artmaya ayarlandı. Sarı metal, 2020 COVID salgını sırasında ons başına 2074,88 dolarlık rekor seviyeye şu anda 100 doların altındaydı.


Birkaç bölgesel ABD bankasının çöküşü, yatırımcıların bulaşma endişeleri arasında son üç hafta içinde altına yığılmasına neden oldu. Düzenleyiciler, bankacılık sistemine olan güveni yeniden tesis etmek için müdahale ederken, piyasalar daha fazla kesinti konusunda hala gergin durumda.


Hazine Bakanı Janet Yellen yatırımcılara sektördeki istikrar konusunda güvence vermeye çalışırken bile, Fed'in şahin duruşunu yumuşatması bankacılığın çöküşüyle ​​ilgili endişeleri artırdı.


Piyasalar , son 12 ayda faizleri kümülatif olarak 475 baz puan artıran Fed'in bu yıl yalnızca bir kez daha faiz artırma olasılığını fiyatlıyor .


Fed'in yürüyüş döngüsündeki bir duraklama, dolardaki güç ve 2022'ye kadar artan getiriler tarafından baskı altına alınan altın için iyiye işaret.


Bu yılki ekonomik yavaşlamaya ilişkin belirsizlik de sarı metale fayda sağladı. Diğer değerli metaller Cuma günü sessiz kaldı, ancak aynı zamanda güçlü bir haftaya ayarlandı. Platin vadeli işlemleri bu hafta %1.4 artarken, gümüş %3.7 yükseldi.


Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları Cuma günü sessiz kaldı, ancak dolardan gelen baskının hafiflemesiyle haftalık güçlü artışlar kaydetmeye hazırlanıyor.


Bakır vadeli işlemleri %0,1 artışla pound başına 4,1060 dolara yükseldi ve bu hafta %5,6 arttı.10 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page