top of page

Altın, 2.000 doların altına düştükten sonra sakinleşiyor, Powell'ın konuşması bekleniyor.

Altın fiyatları, bu hafta kilit seviyelerin altına keskin bir şekilde düşmesinin ardından, ABD borç anlaşmasıyla ilgili güvenin artmasıyla trader'ların güvenli limanları terk etmesiyle sessiz kaldı ve şimdi dikkatler Federal Rezerv'in para politikasına ilişkin daha fazla ipucuna çevrildi.

Sarı metal, Biden yönetiminin ABD borç tavanını yükseltmek için bu hafta bir anlaşmaya varılabileceğine dair iyimserliğini ifade etmesinin ardından bu hafta 2.000 dolar seviyesinin altına düşerek önemli destek seviyelerini geçti.

Bu, çoğu risk odaklı varlıkta ABD'nin temerrüde düşmeme ihtimali üzerine bir ralliyi ateşledi. Dolar ayrıca yedi haftanın zirvelerine yükseldi ve uluslararası alıcılar için alımları daha pahalı hale getirerek metal piyasalarını daha da zorladı .

Spot altın %0.1 artışla ons başına 1.958.99$'a yükselirken, vadeli altın %0.1 artışla 1.961.40$'a ulaştı. Her iki enstrüman da hafta boyunca %2,6 ile %3 arasında işlem gördü ve Ocak ayının sonundan bu yana en kötü düşüşünü yaşadı.

Fed yetkililerinin şahin yorumları da bu hafta altın piyasalarını sarstı, çünkü ABD faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalması, getiri sağlamayan varlıkları elde tutmanın artan fırsat maliyetine işaret ediyor.

Şimdi odak noktası , para politikası hakkında daha fazla ipucu için Washington DC'deki bir konferansta Fed Başkanı Jerome Powell'ın da dahil olduğu bir panel tartışmasına odaklanmış durumda . Bu hafta Fed konuşmacıları arasındaki genel fikir birliği, enflasyonun çok yüksek olduğu ve Fed'in fiyatları düşürmek için şahin tavrını sürdürmesi gerektiği ve potansiyel olarak daha fazla oran artışına yol açacağı yönündeydi.

Fed fon vadeli fiyatları, piyasaların hala Fed'in faiz artırımlarını Haziran ayına kadar duraklatmak için konumlandığını gösteriyor. Oranların daha uzun süre yüksek kalmasıyla birlikte, altın ve diğer değerli metallerin baskı altında kalması muhtemeldir.

Ancak sarı metal, özellikle ekonomik koşullar kötüleşirken ve Fed faiz artırım çılgınlığını sonunda durdururken, bu yıl daha da yükselebilir. İsviçre bankası UBS hala altının yılı ons başına 2.100 dolardan bitirmesini bekliyor .

Diğer değerli metaller, platin ve gümüş vadeli işlemlerinin dar bir aralıkta hareket etmesiyle Cuma günü yatay seyretti. Ancak her iki metal de bu hafta yaklaşık %2 kaybetmeye ayarlandı.

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları Cuma günü hafifçe yükseldi, ancak ana ithalatçı Çin'e ilişkin kötüleşen hissiyat nedeniyle bu hafta düşüşe geçti.

Bakır vadeli işlemleri , Çin'den gelen ekonomik okumaların COVID sonrası yavaşlayan toparlanmaya işaret etmeye devam etmesiyle bu hafta %0,1 artışla 3,6975 $'a yükseldi ve bu hafta %0,8 düştü. Kırmızı metal, art arda beşinci kayıp haftasına hazırlanıyordu.


11 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page