top of page

Altın 2.000 doların altına indi.

ALTIN geçtiğimiz haftayı kırmızıda tamamlarken son altı haftanın en düşük seviyesine kadar geri çekilmiş oldu.

2.011 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan sarı maden, ABD’deki Borç Limiti tartışmalarından dolayı satış baskısıyla bir haftayı geride bıraktı. 1 Haziran’a kadar borç limitlerinin artırılmaması durumunda ABD’nin temerrüde düşeceği beklentisi artmaya başladı.

Bu haber akışı, piyasada alım iştahını zayıflatırken altın üzerindeki satış baskısını da artırmış oldu. Bu gelişmeler ışığında altın, 1.952 dolar/ons seviyesine kadar geri çekilerek haftanın en düşük seviyesini kaydetmiş oldu. 1.978 dolar/ons seviyesinden haftayı tamamlayan sarı maden, yüzde 1,6 kazancı hanesine yazdı.

Gümüş de altınla benzer şekilde satıcılı bir günü geride bırakırken altına kıyasla kısmen daha iyi bir performans göstermiş oldu. 23,98 dolar/ons seviyesinden haftaya başlayan beyaz maden, 23,32 dolar/ons seviyesine kadar geri çekilerek son 7 haftanın en düşük seviyesini kaydetmiş oldu.

23,84 dolar/ons seviyesinden kapanış yapan beyaz maden önceki haftaya kıyasla yüzde 0,5 kayıp yaşadı.

Platin diğer iki kıymetliden ayrışmayı ve haftayı yeşilde tamamlamayı başararak öne çıktığı bir haftayı geride bıraktı. 1.053 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan platin, 1.067 dolar/onstan haftayı tamamlayarak yüzde 1,3 kazancı hanesine yazmış oldu.

Paladyum da platin gibi haftayı kazançla tamamlayarak 1.500 dolar/onsun üzerinde kalma çabasını sürdürmüş oldu. 1.504 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan paladyum, 1.514 dolar/onstan kapanış yaparak yüzde 0,6 kazancı hanesine yazarak haftayı tamamladı.


14 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page