top of page

Altın 2 Haftanın En Yüksek Seviyesine Çıktı, Bakır Firmaları Dolar Geri Çekilirken

Altın fiyatları Perşembe günü iki haftanın en yüksek seviyesinin yakınında işlem gördü ve metal piyasaları, ABD Merkez Bankası'nın bu yıl şahin duruşunu yumuşatacağına dair artan beklentiler üzerine dolar geri çekilirken yükseldi.
Spot altın %0.1 artışla ons başına 1.666.79$'a yükselerek iki haftanın en yüksek seviyesi olan 1.675.03$'a ulaşırken, altın vadeli işlemleri iki haftanın en yüksek seviyesinin hemen altında 1.670.80$'dan işlem gördü.
Külçe fiyatları Çarşamba günü yaklaşık %1 arttı ve art arda üçüncü seansa yükseldi. Kazançlar şimdi sarı metali bir sonraki büyük engelinin görüş alanına sokarak 1.700 doları aşıyor.
Dolar endeksi , yatırımcıların ABD ekonomik büyümesindeki yavaşlamanın Fed'i bu yılki faiz artırım hızını yumuşatmaya iteceğine bahse girmesiyle, önceki seansta %1'den fazla düştükten sonra Perşembe günü %0,1 düştü. Hazine getirileri de baskı altına girdi.
Dolar şu anda bir ayın en zayıf seviyesinde işlem görüyor ve Eylül'deki yirmi yılın en yüksek isabetinin yaklaşık %5'ini geride bıraktı.
Piyasalar neredeyse oybirliğiyle Fed'in Kasım ayında 75 baz puanlık faiz artırımı yapmasını beklerken, Aralık ayında 50 baz puanlık faiz artırımına gideceğine dair beklentiler artıyor.
Tüccarlar şu anda Fed'in bu yılki son toplantısında 50 baz puanlık bir artış için yaklaşık %60 şansla fiyatlıyorlar.
Bu yıl yükselen faiz oranlarının sarı metalin cazibesini ciddi şekilde azalttığı göz önüne alındığında, daha az şahin bir Fed beklentisi altın fiyatları için büyük bir rahatlama sağladı.
Yine de, Fed şahin duruşunu yumuşatsa bile, ABD faiz oranlarının en az 2024 yılına kadar yüksek kalması ve altın fiyatlarının düşük kalması bekleniyor.
Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, önceki seansta %4'ün üzerine çıktıktan sonra Perşembe günü yatay işlem gördü.
Bakır vadeli işlemleri , pound başına 3.540$ ile üç haftanın en yüksek seviyesinde işlem gördü. Çin'de yavaşlayan talep endişeleriyle haftaya zayıf bir başlangıç ​​yapan kırmızı metal, önümüzdeki aylarda arz kıtlığı ihtimalinden de yararlandı.
Önümüzdeki yıllarda elektrifikasyonun ivme kazanmasıyla bakır talebinin de artması bekleniyor.


6 görüntüleme0 yorum

Kommentare


bottom of page