top of page

Altın 3 ayın en yüksek seviyesine yaklaşırken Çin'deki COVID-19 sorunları bakırı olumsuz etkiledi

Fed yetkililerinin ABD faiz oranlarının seyrine ilişkin gönderdiği karışık sinyaller, doları son zamanların en düşük seviyelerine hapsederken altın fiyatları, Salı günü üç ayın en yüksek seviyelerine yakın seyretti. Bakır ise Çin'de artan COVID-19 vakalarının talebi daha fazla azaltabileceğine işaret etmesiyle düşüş gösterdi.

Fed yetkilileri Lael Brainard ve Christopher Waller bu hafta, ABD merkez bankasının önümüzdeki aylarda faizleri daha yavaş bir hızda artırmasının muhtemel olduğunu söyledi. Ancak aynı zamanda bankanın faiz artırım döngüsünün bitmesi için önlerinde çok yol olduğunu ve inatla yüksek seyreden enflasyonun daha da yavaşlatmak gerektirdiğini öne sürdü.

Faiz oranlarındaki yavaş artışlar, altın ve diğer metal fiyatlarını kısa vadede bir miktar rahatlatacak olsa da ABD faizlerindeki istikrarlı yükselişin uzun vadede sarı metalin cazibesini azaltması muhtemel.

Spot altın %0,1 düşüşle 1.768,72 dolara gerilerken vadeli altın sözleşmesi %0,3 düşüşle 1.771,90 dolara indi. Bununla birlikte külçe altın fiyatları geçen hafta %5 üzerinde yükselirken ABD’deki enflasyonun Ekim ayında beklenenden düşük çıkması üzerine dolar geriledi.

Piyasalar şu anda Fed'in Aralık ayında faizlerde nispeten daha küçük bir oranda, 50 baz puanlık artış yoluna gitmesini %80'in üzerinde olasılıkla fiyatlandırıyor. Ancak bu artış, faiz oranlarını 2008 finans krizinden bu yana en yüksek seviyeye çıkaracak.

ABD’de artan faiz oranları; Hazine tahvillerindeki yüksek getirilerin, getirisi olmayan varlıkları elde tutmanın fırsat maliyetini artırması nedeniyle bu yıl metal piyasaları üzerinde ağır bir baskı oluşturdu.

Ancak altın yılın en yüksek seviyelerinden önemli ölçüde uzakta olsa da metal şimdi yıllık bazda başa baş noktasına gelmeye yakın. Son kazançlar, sarı metalin yılın başından bugüne kadarki kayıplarını ciddi şekilde azaltarak %3'e indirdiğini gösterdi.

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, zayıflayan dolardan çok az destek aldı ve Pazartesi günü yaklaşık %3 azaldıktan sonra %0,3 daha düşüş yaşadı.

Bakır vadeli işlemleri %0,3 düşüşle 3,8290 dolara geriledi. Çin'de artan COVID-19 vakaları, ülkenin katı COVID-19 politikasında daha fazla gevşeme umutlarını kırdı.

Dünyanın en büyük bakır ithalatçısı geçen hafta COVID-19 politikası kapsamında bazı hareket ve karantina kısıtlamalarını gevşetmiş olsa da bölgesel enfeksiyonlardaki artış, muhtemelen yetkililerin kısıtlamaları tamamen gevşetme konusunda isteksiz olacağı anlamına geliyor.

Şangay ve Vuhan da dahil olmak üzere birçok sanayi merkezinin yeni karantina tedbirleriyle karşı karşıya olduğu düşünüldüğünde bu durumun, ülkedeki emtia talebi üzerinde baskı yaratması bekleniyor.

Çin'deki bir dizi COVID-19 karantinası, bu yıl ekonomik faaliyeti durma noktasına getirerek ülkenin emtia ithalatına olan iştahını ciddi şekilde azalttı.9 görüntüleme0 yorum

Comentários


bottom of page