top of page

Altın 6 haftanın zirvesinden geriledi, ancak banka krizi talebi destekliyor

Gelişmekte olan bir bankacılık krizi korkusu ve para politikası belirsizliği sarı metalin güvenli liman cazibesini yüksek tutsa da, altın fiyatları Perşembe günü yatırımcıların son karlarına kilitlenmesiyle altı haftanın zirvesinden düştü.

İsviçre bankası Credit Suisse Group AG'nin (SIX: CSGN ) likiditesini artırmak için İsviçre Ulusal Bankası'ndan 54 milyar dolarlık bir kredi kullanacağını açıklamasının ardından, yakın bir bankacılık krizine ilişkin korkular da bir şekilde hafifledi .

ABD ve Avrupa bankaları arasında daha fazla domino taşının düşeceğine dair endişeler, yatırımcıların küresel ekonomik kriz karşısında geleneksel güvenli limanlara yönelmesiyle bu hafta altın fiyatlarında keskin bir yükselişe yol açtı.

Ancak yatırımcılar, Credit Suisse fonlama haberlerini sarı metaldeki bazı son karları sabitlemek için kullanırken, ABD para politikasına ilişkin belirsizlik de dolardaki gücü biraz artırdı .

Spot altın %0,4 düşüşle ons başına 1.910,95 $'a gerilerken, altın vadeli işlemleri %0,9 düşüşle 1.914,50 $/ons oldu. Her iki enstrüman da bu hafta şu ana kadar yaklaşık %2,6 arttı.

Dolar, gecelik ticarette bir sepet para birimi karşısında keskin bir şekilde toparlanırken, piyasaların Federal Rezerv'in daha fazla faiz artırımı yapma potansiyelini ölçmesiyle Hazine getirileri de yükseldi.

Fed Fonu vadeli fiyatları, piyasaların Fed'in önümüzdeki hafta faiz oranlarını 25 baz puan artırması ihtimalini %54,6 olarak fiyatladığını gösteriyorAncak bankanın faiz oranlarını sabit tutması için %45,4'lük bir şans da var.

Altın, sarı metalin dolar karşısındaki cazibesini artırdığı ve getiri sağlamayan varlıkları elde tutmanın fırsat maliyetine bir sınır koyduğu göz önüne alındığında, Fed'in faiz artırım döngüsündeki herhangi bir duraklamadan fayda sağlamaya devam ediyor.

Artan faiz oranları, 2022 boyunca metal piyasalarını darp etti ve bu yıl uzaydaki toparlanmayı sınırlaması muhtemel.

Diğer değerli metaller de Perşembe günü son zirvelerinden geri çekildi. Platin vadeli işlemleri %0,1 düşüşle ons başına 966,05$'a gerilerken, gümüş vadeli işlemleri %0,3 düşüşle ons başına 21,808$'a geriledi.

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları sessizdi, ancak bir bankacılık krizinin bu yıl ekonomik aktiviteyi etkileyerek sektörün maruz kaldığı metal talebini zedeleyeceğine dair artan korkular arasında bu hafta sert kayıplar vermeye devam ediyor.

Bakır vadeli işlemleri pound başına 3,8850 dolarda sabit kaldı ve bu hafta yaklaşık %4 düşüş yaşadı.
13 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page