top of page

Altın Aşağı Düştü, Dolar İki Yılın En Yüksek Seviyesine Yakın Kaldıkça 2.000 Dolardan Düştü

Altın, bir önceki seansta 2.000$'ı gördükten sonra Salı sabahı Asya'da düştü. Dolar iki yılın zirvesine yakındı ve güvenli liman olan sarı metalin cazibesini azalttı.
Altın vadeli işlemleri , Ukrayna'daki savaşın devam etmesi ve enflasyon endişelerinin artmasıyla Pazartesi günü 1.998.10$'a tırmandıktan sonra, 23:59 ET (03:59 GMT) itibarıyla %0,24 düşüşle 1.981.70$'a geriledi. Ancak altın, dolar ve ABD 10 yıllık Hazine getirilerinin güçlenmesiyle Pazartesi günkü kazanımlarının çoğundan vazgeçti.
City Index'in kıdemli piyasa analisti Matt Simpson, Reuters'e verdiği demeçte, "Ons başına 2.000$ oldukça kritik bir seviye ve altının günü etkili bir şekilde yatay kapatması gerçeği, hemen yükselmek için hafif bir tereddüt olduğu anlamına geliyor" dedi.
"Altın, ABD dolarının gücünün üstesinden gelme ve muhtemelen önümüzdeki haftalarda 2.000 doların üzerine çıkma yeteneğine sahip."
Normalde altına ters hareket eden dolar Salı günü Nisan 2020'den bu yana en yüksek seviyesini gördü.
ABD Merkez Bankası'nın da önümüzdeki birkaç toplantısında faiz oranını artırması muhtemeldir, bu arada gösterge 10 yıllık ABD Hazine tahvilinin getirileri son zamanlardaki en yüksek seviyelere geriledi.
"Şimdi 2.000 $ civarında test ettiğimize göre, bu, ABD'deki durgunluk endişeleri ile orta vadede altını daha yükseğe yerleştirirken, daha geleneksel altın alıcıları ve daha fazla momentum tipi oyuncular için biraz göz açıcı olacak." SPI Asset Management yönetici ortağı Stephen Innes Reuters'e verdiği demeçte.
Asya Pasifik'te Avustralya Merkez Bankası , günün erken saatlerinde yaptığı son toplantının tutanaklarını yayınladı .
Diğer değerli metallerde, gümüş ve paladyum %0,1 düşerken, platin %1 yükseldi.


7 görüntüleme0 yorum
bottom of page