top of page

Altın, ABD Dolarını Güçlendirme Üzerine Düştü

Cuma günkü yüksek ABD enflasyon verilerinin daha agresif bir parasal sıkılaştırmaya işaret etmesiyle altın Pazartesi sabahı Asya'da ABD dolarının güçlenmesi üzerine düştü.
Altın vadeli işlemleri %0,51 düşüşle 12:25 ET (4:25 GMT) itibarıyla 1,865,95 $'a geriledi. Normalde altına ters hareket eden dolar Pazartesi sabahı düştü.
Gösterge ABD 10 yıllık Hazine getirileri de sıfır getirili altın talebini azaltarak 9 Mayıs'tan bu yana en yüksek seviyesine yükseldi.
Cuma günü ABD enflasyon verileri, Cuma günü açıklanan ABD tüketici fiyat endeksinin Mayıs ayında yıllık bazda %8,6 artarak 40 yılın en yüksek seviyesini gösterdiğini ve yatırımcıların Federal Rezerv'in para politikalarını sıkılaştırmasının neden olduğu bir resesyonla ilgili endişelerini artırdığını gösterdi.
Fed'in Haziran ayı toplantısı Çarşamba günü yapılacak ve merkez bankasının enflasyonu soğutmak için art arda ikinci yarım puanlık faiz artırımını yapması bekleniyor.
OANDA kıdemli analisti Jeffrey Halley, "Altının kendisini ABD doları ile ters hareket etmekten koparması, bana piyasaların gecikmeli olarak (enflasyon verileri nedeniyle) çok daha güçlü bir riskten kaçınma moduna geçtiğini gösteriyor" dedi.
“Veriler, finansal piyasalara, enflasyonun hem yerleşik olduğu hem de gerçek yukarı yönlü riskler taşıdığı konusunda anlayışsız bir uyandırma çağrısı yaptı. OANDA kıdemli analisti Jeffrey Halley, Reuters'e verdiği demeçte, altın, hisse senetleri ve kripto paralar dövüldükçe savunma cenneti pozisyonuna geçişten yararlanıyor” dedi.
Yatırımcıların ekonomik gerileme konusundaki endişelerine ek olarak, Pekin Pazar günü yeni COVID-19 salgınları gördüğü için üç tur toplu test yaptığını duyurdu.
Diğer merkez bankalarının hamleleri için , İngiltere Merkez Bankası Perşembe günü politika kararını açıklarken , Japonya Merkez Bankası Cuma günü takip edecek.
Diğer değerli metallerde gümüş %1,35 düştü. Platin %1,42 ve paladyum %1,29 düştü.


10 görüntüleme0 yorum
bottom of page