top of page

Altın, ABD Getirileri ve Dolar ABD Enflasyon Verilerinin Önünde Yükseldi

Altın Salı sabahı Asya'da ABD Hazine tahvillerinin getirileri ve doların son enflasyon rakamları öncesinde yükselmesiyle yükseldi. Veriler, ABD Merkez Bankası'nın para politikasını sıkılaştırmaya ne kadar devam edeceğine dair ipuçları sağlayabilir.
Altın vadeli işlemleri Pazartesi günü yaklaşık bir ayın en yüksek seviyesi olan 1.968.91$'ı gördükten sonra 00:46 ET (4:46 GMT) itibarıyla %0,61 artışla 1.960.10$'a yükseldi.
Normalde altına ters hareket eden dolar Salı günü yükseldi ve iki yılın zirvesine yakın 100 seviyesini aştı. Gösterge 10 yıllık ABD Hazine getirisi de Pazartesi günü üç yıldan fazla bir sürenin en yüksek seviyesine yükseldi.
Yatırımcılar şimdi , Fed'in para politikasını ne kadar sıkılaştıracağına dair ipuçları için günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak ABD tüketici fiyat endeksini bekliyor.
Chicago Fed Başkanı Charles Evans , enflasyonla mücadele için daha hızlı faiz artırımlarının tartışmaya değer olduğunu söylerken, Fed Başkanı Christopher Waller, merkez bankasının faiz oranlarını artırmanın "teminat zararını" önlemek için elinden gelen her şeyi yaptığını, bunun bir "kaba kuvvet aracı" olduğunu söyledi. ekonomi üzerinde bir “çekiç” görevi görebilir.
Günün ilerleyen saatlerinde Fed Başkanı Lael Brainard ve Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin de dahil olmak üzere diğer Fed politika yapıcıları, Perşembe gününün ardından Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester ve Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker ile konuşacaklar.
Birkaç merkez bankası da hafta boyunca politika kararlarını açıklayacak. Bunlar arasında Çarşamba günü Kanada Merkez Bankası ve Yeni Zelanda Merkez Bankası, bir gün sonra Avrupa Merkez Bankası ve Kore Bankası geliyor.
Bu arada Ukrayna, 24 Şubat'ta Rus işgalinin hızlandırdığı bir savaştaki son gelişme olan doğu Donbas bölgesinde yakın zamanda yeni bir Rus saldırısına hazırlandığını söyledi.
Diğer değerli metallerde gümüş %0,4 düşüşle 24,97$'dan, platin ise %0,1 değer kazandı. Palladyum , bir önceki seansta 2.550,58$ ile 24 Mart'tan bu yana en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra %0.7 artışla 2.448.14$'a yükseldi. Londra, yeni rafine edilmiş Rus platin ve paladyum ticaretini Cuma gününden itibaren yasakladı.


7 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page