top of page

Altın, ABD istihdam verileri öncesinde 1.800 doların üzerinde sakin seyrediyor

Altın fiyatları Cuma günü, para politikasının gidişatını etkileyebilecek önemli ABD istihdam verisi öncesi piyasalar gerilerken birkaç ayın en yüksek seviyeleri civarında sabitlenirken, bakır Çin'in yeniden açılması umutlarıyla iki haftanın zirvesinde kaldı .
Metal piyasaları, Federal Rezerv'in merkez bankasının önümüzdeki aylarda faiz oranlarını daha yavaş artıracağına dair sinyallerinin ardından bu hafta güçlü kazançlar bekliyor . Bu yıl kurlardaki sert yükselişin baskısı altında kalan değerli metaller, bu rallinin ana faydasını gördü.
Spot altın %0.1 düşerek ons ​​başına 1.800.96$'a geriledi, ancak üç ayın en yüksek seviyesi yakınında kalırken, altın vadeli işlemleri beş ayın en yüksek seviyesi olan 1.814.70$ yakınında seyretti.
Her iki enstrüman da bu hafta yaklaşık %3 ekleyecek şekilde ayarlandı.
Şimdi odak , günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak olan ve istihdam piyasasının Kasım ayında biraz soğuduğunu göstermesi beklenen ABD tarım dışı istihdam verilerine çevrildi . Ancak Fed'in politikayı sıkılaştırırken alanda daha fazla ılımlılık arayacağını belirtmesiyle sektör bu yıl güçlü kaldı.
İstihdam piyasasındaki herhangi bir beklenmedik güç belirtisi, Fed'e faiz oranlarını yükseltmeye devam etmesi için yeterli itici gücü sağlar - bu, piyasalar için olumsuz bir senaryodur.
Fed Başkanı Jerome Powell önümüzdeki aylarda daha yavaş faiz oranları işaret ederken, aynı zamanda inatçı enflasyon nedeniyle ABD faiz oranlarının muhtemelen beklenenden daha yüksek seviyelerde zirve yapacağı konusunda uyardı. Bu, risk odaklı piyasalardaki coşkuyu biraz bastırdı.
Ancak daha küçük faiz artırımları beklentisi, bu yıl artan oranlardan zarar gören piyasalara büyük rahatlama sağladı. Platin ve gümüş vadeli işlemleri bu hafta altından çok daha iyi performans gösterdi ve her biri %6'dan fazla yükseldi.
Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları Cuma günü hafifçe düştü, ancak aynı zamanda ana ithalatçı Çin'in COVID-19 ile mücadele politikalarını gevşeteceğine dair artan umutların desteğiyle olumlu bir haftaya yöneldi.
Bakır vadeli işlemleri %0,2 düşüşle pound başına 3,7865 dolara geriledi, ancak haftayı %4'ün üzerinde bir artışla kapatmaya ayarlandı.
Çin'in iki büyük şehri , bu hafta ülkeyi benzeri görülmemiş bir hükümet karşıtı protesto dalgası salladıktan sonra COVID ile ilgili kaldırımları gevşetti . Gösteriler, Çin'in COVID-19 vakalarını kontrol altına almak için son üç yılda hareket ve faaliyet üzerinde katı kısıtlamalar uyguladığını gören Pekin'in sıfır COVID politikasına yönelikti.
Ancak bu hafta önlemlerin gevşetilmesi, ekonomik toparlanmayı hızlandırmaya yardımcı olabilecek COVID karşıtı önlemlerin daha geniş bir şekilde azaltılmasına yönelik beklentileri artırdı.
Bu haftanın başlarında açıklanan PMI verileri , sıfır COVID politikası nedeniyle Çin'deki ekonomik koşulların daha da kötüleştiğini gösterdi.4 görüntüleme0 yorum

Comentarios


bottom of page