top of page

Altın Arttı, Bakır Geri Kazanımı Çin Sorunları Tarafından Engellendi

Altın fiyatları, dolardaki rallinin durmasıyla Salı günü iki yılın en düşük seviyesinden hafif yükselirken, bakırdaki toparlanma, Çin endüstriyel faaliyetinde daha fazla zayıflık olduğunu gösteren verilerle yarıda kesildi.
Spot altın %0.5 artışla ons başına 1.629.96$'a yükselirken, altın vadeli işlemleri 21:57 ET (01:57 GMT) itibarıyla ons başına 1.637.25$'da sabit kaldı. Her iki enstrüman da dolardan gelen baskının hafiflemiş görünmesiyle 2020 başlarından bu yana en düşük seviyelerinden toparlandı.
Dolar endeksi Pazartesi günü 20 yılın zirvesini ölçeklendirmesinin ardından hafifçe geriledi. Diğer varlık sınıflarının çoğunda yaşanan düşüş ve artan faiz oranları, doların güvenli liman talebini artırarak, para biriminin bu yıl tercih edilen güvenli liman alımı olarak altını büyük ölçüde geride bırakmasına yardımcı oldu.
Öte yandan külçe fiyatları, Rusya'nın Ukrayna'yı işgali sırasında görülen yüksek seviyelerden düştü ve dünya genelinde artan faiz oranları metalin cazibesini azalttı.
Altın fiyatlarının son haftalarda iki önemli destek seviyesinin – 1.700$ ve 1.650$– altına düşmesiyle birlikte, piyasalar genel olarak sarı metalin önümüzdeki günlerde 1.600$'ın altına düşmesini bekliyor. Yakın vadede altın için yükseliş sağlayan birkaç faktör var gibi görünüyor. Spot altın bu yıl %10'dan fazla düştü.
Diğer değerli metaller de bu yıl benzer kayıplar yaşadı. Gümüş %20'nin üzerinde değer kaybederken, platin %12.5 değer kaybetti.
Odak şimdi ABD para politikası hakkında daha fazla ipucu için Çarşamba günü Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell'ın bir konuşması . Powell, geçen hafta Fed'in toplantısında son derece şahin bir tavır takınmıştı.
Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, Çin'in endüstriyel kârlarının Ağustos ayında art arda ikinci ayda düştüğünü gösteren verilerin ardından Salı günü erken kazanımlarını azalttı.
Bakır vadeli işlemleri , önceki seansta yaklaşık %2 gerileyerek iki ayın en düşük seviyesine indikten sonra %0.3 artışla pound başına 3.3015$'a yükseldi. Kırmızı metal şimdi 2022'nin en düşük seviyesi olan 3.1355$'a ulaşmaya yakın ve yıl için %24'ten fazla düşüşle işlem görüyor.

Artan faiz oranlarının küresel ekonomik aktiviteyi azaltacağına dair korkular, sanayi üretiminde belirgin bir yavaşlamanın yanı sıra bu yıl bakır fiyatlarına ağır bir şekilde ağırlık verdi.

Dünyanın en büyük bakır ithalatçısı olan Çin'de uzun süreli ekonomik zayıflık belirtileri de yatırımcıların talep sıkışıklığına yönelmesiyle bu yıl fiyatlara büyük ölçüde ağırlık verdi.11 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page