top of page

Altın, belirgin düşüşüne rağmen 1.800 dolar üzerinde seyrediyor
Pazartesi günü altın, önceki seansta gördüğü beş ayın yüksek seviyesinden geri çekilerek Asya’da düşüş yaşadı.

Altın vadeli işlemleri %0,51 düşüşle 1.859,05 dolar olsa da 1.800 dolar üzerinde seyretmeye devam etti. Dolar Pazartesi günü düşüş yaşadı ancak 16 ayın yüksek seviyesine yakın kaldı.

Yatırımcıların radarında hâlâ, artan enflasyon baskıları var. Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, yüksek enflasyonun önümüzdeki birkaç ay boyunca devam etmesini beklese de bu durumun geçici olma ihtimaline karşın Fed’in, yüksek enflasyonla ilgili aşırı reaksiyon vermemesi gerektiğini söyledi.

Richmond, Kansas City, Atlanta ve Philadelphia Fed Başkanları Thomas Barkin, Esther George, Raphael Bostic ve Patrick Harker bugün ayrı etkinliklerde konuşma yapacak. Fed Başkan Yardımcısı Richard Clarida ve San Francisco Fed Başkanı Mary Daly ise Cuma günü Asya Ekonomi Politikası Konferansı’nda konuşacak.

Diğer yandan ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD’de Covid-19 vakalarını kontrol altında tutmanın, enflasyon baskılarını azaltmak için hayati önem taşıyacağını belirtti. ABD ayrıca Salı günü perakende satış verilerini yayımlayacak.

Euro bölgesinde ise enflasyon, kısmen tedarik zincirlerindeki darboğazlar nedeniyle beklenenden daha yavaş düşebilir. Bununla birlikte Cuma günü Avrupa Merkez Bankası’ndan iki politikacı, merkez bankasının, teşviki çok hızlı kaldırıp da aşırı tepki vermemesi gerektiği konusunda uyardı.

İngiltere Bankası faiz artıran ilk majör banka olacak olsa da Reuters anketine göre artırımın, Aralık ayında mı yoksa 2022 başında mı olacağı konusunda farklı görüşler var.

Diğer kıymetli metaller arasında gümüş %1,1 düşerken platin %0,6 ve paladyum %0,9 kaybetti.

13 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page