top of page

Altın Bir Haftanın En Düşük Seviyesine Düştü, Dolar Son Zamanların En Yüksek Seviyelerine Tırmanıyor

Altın Bir Haftanın En Düşük Seviyesine Düştü, Dolar Son Zamanların En Yüksek Seviyelerine Yakın ve Getiriler Tırmanıyor

Altın Çarşamba sabahı Asya'da düştü ve bir haftanın en düşük seviyesini gördü. Dolar son zamanlardaki yüksek seviyelerin yakınında kaldı ve ABD Hazine tahvilleri talep üzerinde baskı oluşturmaya devam etti .
Altın vadeli işlemleri 11 Nisan'dan bu yana en düşük seviyelerine ulaştıktan sonra 01:07 ET (05:07 GMT) itibarıyla %0,73 düşüşle 1.944.70 $'a düştü. Normalde altına ters hareket eden dolar Çarşamba günü düştü ancak son zamanlardaki yüksek seviyeleri yakınında kaldı .
Ukrayna'daki savaşın 24 Şubat'taki Rus işgali ile hızlanması ve artan enflasyon endişeleri yatırımcıları güvenli liman varlığına yönelttiği için sarı metal Pazartesi günü 2.000$'ın üzerine tırmanmaya yaklaştı.
Fiyatlar, güçlenen dolar ve külçeye girişleri gölgede bırakan artan Hazine getirileri sayesinde Salı günü %1,8'e kadar düştü.
OANDA kıdemli analisti Jeffrey Halley Reuters'e verdiği demeçte, "ABD doları bugün hala güçlü ve Çin 1 ve 5 yıllık kredi faiz oranlarını düşürmeyi azaltırken, Asya'da uzun süreli altın sıkışması devam ediyor gibi görünüyor" dedi.
Beklenmeyen bir hareketle, Çin Halk Bankası günün erken saatlerinde kredi faiz oranlarını (LPR) sabit tuttu . Bir yıllık LPR %3.7 ve beş yıllık LPR %4.6 idi.
ABD Hazine getirileri de, yatırımcıların ABD Merkez Bankası'nın önümüzdeki aylarda faiz oranlarını agresif bir şekilde artırması için hazırlık yapmasıyla birlikte, birkaç yılın en yüksek seviyelerine doğru tırmanmaya devam etti.
Halley, son kazanımların, altının görünümünde yapısal bir değişiklik değil, hızlı para akışlarını yeniden dengeleme konusundaki bir gecede yapılan hareketle Ukrayna'nın hala kilit bir odak noktası olduğunu gösterdiğini söyledi. Ancak, ABD 10 yıllık getirilerinin %3'e kadar sürekli artması bu görünümü değiştirebileceğini de sözlerine ekledi.
Diğer değerli metallerde, gümüş %0,6 düşüşle ve platin %1,3 düşüşle 977,93$'a gerilerken, paladyum %0,4 arttı.


9 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page