top of page

Altın, borç anlaşması neşesi ve şahin Fed görünümü arasında 2 ayın üzerinde düşük seviyesinde

Borç tavanı anlaşmasına ilişkin iyimserlik ve Federal Rezerv'in daha fazla faiz artırımına gideceğine ilişkin beklentilerin dolara akışı teşvik etmesiyle altın fiyatları Salı günü hafif düştü ve iki ayın en düşük seviyesinde kaldı.
Sarı metal, Fed yetkililerinden gelen bir dizi şahin sinyalin yatırımcıların dolara yöneldiğini görmesiyle bu ayın başlarında gördüğü rekor seviyelerden düştü. Bu aynı zamanda, ABD'nin borcunun temerrüde düşmesine ilişkin belirsizlik ortamında hava kötüleşirken bile altının çok az alım görmesine neden oldu.
Ancak politika yapıcıların şimdi borç tavanını yükseltmek ve potansiyel olarak felç edici bir temerrüdü önlemek için geçici bir anlaşmaya vardıklarının sinyalini vermesiyle, risk odaklı varlıklara yönelik iştahın artmasıyla birlikte altın daha da fazla baskıyla karşı karşıya. ABD hisse senedi vadeli işlemleri, Asya ve Avrupa borsalarında olduğu gibi Pazartesi günü geç saatlerde yükseldi.
Spot altın %0,2 düşüşle ons başına 1.941,51 $'a gerilerken, altın vadeli işlemleri %0,2 düşüşle 1.959,50 $/ons oldu. Her iki enstrüman da Mart ortasından bu yana en düşük seviyelerine yakındı.
Bu hafta odak , Fed'in potansiyel olarak faiz oranlarını ne kadar daha artırabileceğini ölçmek için şimdi daha fazla ABD ekonomik ipucuna, özellikle de Mayıs ayı tarım dışı istihdam verilerine odaklanıyor. Geçen haftaki veriler, Fed'in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan Kişisel Tüketim Harcamaları fiyat endeksinin Nisan ayında beklenmedik bir şekilde yükselerek enflasyonun yapışkan kaldığını gösterdiğini gösterdi.
Bu eğilim, iş piyasasındaki herhangi bir direnç belirtisiyle birleştiğinde, muhtemelen Haziran ayının sonlarında bir oran artışına yönelik beklentileri artıracaktır. Fed Fonu vadeli fiyatları, piyasaların Fed'in bir sonraki toplantısında faiz oranlarını 25 baz puan artırma şansının %60'ın üzerinde olduğunu gösteriyor.
Dolar , daha fazla oran artışı beklentisiyle iki ayın en yüksek seviyesinden işlem görürken, genel metal fiyatları geriledi. Daha yüksek faiz oranları beklentisi, fırsat maliyetlerini yükselterek metaller gibi getiri sağlamayan varlıklar için kötü alamettir.
Piyasalar bu yıl ekonomik koşulların daha da kötüye gitmesinden korktuğu için endüstriyel metaller de baskı altında kaldı. Bu haftanın odak noktası , dünyanın en büyük bakır ithalatçısı olan Çin'den gelen önemli imalat ve hizmet sektörü faaliyet verileri.
Bakır vadeli işlemleri %0,3 düşerek pound başına 3,6707 dolara geriledi ve yedi ayın en düşük seviyelerinden toparlanmasını kısa kesti. Kırmızı metal, Nisan ayına ilişkin bir dizi zayıf ekonomik göstergenin ardından Çin'de yavaşlayan COVID-19 sonrası toparlanma belirtilerinden sert bir şekilde etkilendi.
ABD imalat okumaları da bu hafta açık.
16 görüntüleme0 yorum
bottom of page