top of page

Altın, borç tavanı belirsizliğinin dolar talebini artırmasıyla 2 ayın en düşük seviyesinde.

Altın fiyatları Cuma günü iki ayın en düşük seviyesi civarında seyretti ve ABD borç tavanının yükseltilmesine ilişkin endişeler ve yüksek faiz oranları beklentileri yatırımcıların dolara dönmesini sağladığı için haftalık büyük kayıplar yaşamaya başladı.

Sarı metal , bir sepet para birimi karşısında iki ayın en yüksek seviyesine ulaşan dolardaki keskin yükselişle birlikte düşerek Ocak sonundan bu yana en kötü haftasında yaklaşık %2 düştü .

Altındaki kayıplar, sarı metalin, acil bir bankacılık krizine ilişkin endişelerin azalmasıyla, sarı metalin güvenli liman cazibesini kaybetmesiyle, Mayıs ayının başlarında gördüğü rekor seviyelerinden keskin bir dönüşe işaret ettiğini gördü.

Spot altın %0,1 düşüşle ons başına 1.939,70$'a gerilerken,Haziran'da vadesi dolacak olan altın vadeli işlemleri %0,2 düşüşle ons başına 1.939,80$'a geriledi. Her iki enstrüman da Mayıs ayının başlarında ons başına 2.000 $ seviyesinin altına düştükten sonra iki ayın en düşük seviyelerindeydi.

Hem Demokratlar hem de Cumhuriyetçi müzakereciler bir anlaşmaya varma yolunda çok az ilerleme kaydetmelerine rağmen, odak noktası doğrudan ABD'li milletvekilleri arasında borç tavanının yükseltilmesiyle ilgili müzakerelerde kaldı.

Bu, küresel ekonomi için korkunç sonuçlara yol açabilecek ABD borç temerrüdü için son tarih olan 1 Haziran'a sadece birkaç gün kala geldi. Ancak buna rağmen, tüccarlar doların rezerv para birimi statüsünü etkileyecek birkaç faktör gördükçe dolar yükseldi.

Politika yapıcıların ABD faiz oranlarının yapışkan enflasyonla mücadele etmek için daha uzun süre yüksek kalacağı sinyalini vermesiyle, Federal Rezerv Bankası'ndan gelen şahin sinyaller doları iyimser tutarken, altını baskı altına aldı. Fed'in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan kişisel tüketim harcamaları endeksinin günün ilerleyen saatlerinde bu cephede daha fazla ipucu vermesi bekleniyor.

Haftalık işsizlik başvuruları artmaya devam ederken , işgücü piyasasındaki güç işaretleri de ABD oranları için şahin bir görünüm ortaya koydu .

Yüksek faiz oranları, metaller gibi getiri sağlamayan varlıkları elde tutmanın fırsat maliyetini artırır ve çekiciliğini azaltır. Diğer değerli metaller de bu hafta platin ve gümüşün %4 ila %5 arasında değer kaybetmesiyle büyük kayıplar yaşadı .

Özellikle ABD'nin temerrüde düşmesi ve Almanya'nın resesyona girmesi karşısında küresel bir ekonomik yavaşlama korkusu da altına yönelik güvenli liman talebini pek canlandırmadı.

Ancak bu, kırmızı metalin ekonomik faaliyete duyarlılığı göz önüne alındığında, bakır fiyatları üzerinde büyük bir baskı oluşturdu. Bakır vadeli işlemleri, büyük ekonomilerden gelen bir dizi zayıf ekonomik verinin ardından bu hafta yaklaşık yedi ayın en düşük seviyesine geriledi.

Bakır vadeli işlemleri Cuma günü %0.1 artışla pound başına 3.5950$'a yükseldi ve son zamanlardaki kayıplarından kurtuldu. Ancak yine de bu hafta yaklaşık %4 kaybetmeye kararlıydılar.


16 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page