top of page

Altın, borç tavanı belirsizliğiyle baskı altında, bakır, Çin'in sıkıntılarıyla geriledi

ABD borç tavanına ilişkin belirsizliğin dolar ve Hazine getirilerinde bir toparlanmaya yol açmasıyla ve bakır fiyatları Çin'den gelen daha zayıf ekonomik sinyallerle beş ayın en düşük seviyesini gördüğünde, altın fiyatları Çarşamba günü kilit seviyelerin altında işlem gördü.
Altın ayrıca, bu ayın başlarında rekor seviyelere çıktıktan sonra son birkaç seansta bir kâr ölçüsü gördü. Ancak son kayıplar, külçenin yakından izlenen ons başına 2.000$ destek seviyesini kaybettiğini gördü.
1 Haziran'a kadar ABD borç tavanının yükseltilmesine ilişkin müzakereler devam ederken, dolarda ve ABD Hazine tahvil getirilerinde bir toparlanma sarı metal üzerinde ağırlık yarattı.
Hem Demokrat hem de Cumhuriyetçi milletvekilleri ABD'nin ilk kez temerrüde düşmesinden kaçınılması konusundaki iyimserliklerini ifade etmelerine rağmen, politika yapıcıların konuyla ilgili tartışmalarına bu hafta devam etmesi bekleniyor.
Spot altın %0.1 artışla ons başına 1.991.76$'a yükselirken, altın vadeli işlemleri 20:25 ET (00:25 GMT) itibariyle hafif bir artışla ons başına 1.995.85$'a yükseldi. Her iki enstrüman da Salı günü yaklaşık %1,5 düştü.
Altın ayrıca, bir dizi politika yapıcının bu hafta enflasyonun hala çok yüksek olduğu ve bunun da merkez bankasının daha fazla faiz artırımına yol açabileceği konusunda uyarıda bulunmasının ardından, şahin bir Federal Rezerv'in yeniden canlanan korkularının baskısı altına girdi.
Fed Başkanı Jerome Powell Cuma günü konuşacak ve para politikası hakkında daha fazla ipucu verecek.
ABD faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalması muhtemel olduğundan, getiri sağlamayan varlıkları elde tutmanın fırsat maliyeti arttıkça altın yakın vadede artan baskıyla karşı karşıya kalabilir.
Yine de metalin, ABD'de bu yıl resesyona girileceğine dair artan korkular arasında artan güvenli liman talebiyle nispeten desteklenmeye devam etmesi bekleniyor .
Salı günü açıklanan veriler, ABD ekonomisinin karışık bir resmini sunuyor. Nisan ayında sanayi üretimi marjinal bir şekilde iyileşirken , perakende satışlar, yüksek enflasyon ve faiz oranlarının baskısı altında kalan tüketici harcamaları ile beklenenden daha kötü bir performans gösterdi.
Diğer değerli metaller de Çarşamba günü sabit kaldı ve platin ve gümüş vadeli işlemleri her biri yaklaşık %0.1 arttı.
Öte yandan, endüstriyel metaller, başlıca tüketici Çin'den gelen beklenenden daha yumuşak ekonomik okumaların ardından bu hafta büyük kayıplar kaydetti.
Bakır vadeli işlemleri, verilerin hem Çin endüstriyel üretiminin hem de perakende satışların Nisan ayında beklenenden daha az büyüdüğünügöstermesiyle %0,1 düşerek pound başına 5-½ ayın en düşük seviyesi olan 3,6557 $'a geriledi
Okumalar, Çin'de yavaşlayan bir ekonomik toparlanmaya ilişkin endişeleri artırdı ve bu, bu yıl emtia talebinin zayıflamasına neden olabilir.26 görüntüleme0 yorum

Yorumlar


bottom of page