top of page

Altın, borç tavanı görüşmeleri devam ederken, Fed odaklanmış durumdayken 2.000 doların altında sabit

Piyasalar ABD'li milletvekilleri arasında borç tavanının yükseltilmesiyle ilgili daha fazla görüşme beklerken ve Federal Rezerv'den gelen karışık ipuçlarının ardından para politikasına odaklanmaya devam ederken, altın fiyatları Pazartesi günü erken ticarette çok az hareket etti.

Başkan Joe Biden ve Meclis Başkanı Kevin McCarthy, müzakerelerin geçen hafta bir anlaşmaya varamamasının ardından günün ilerleyen saatlerinde ABD'nin temerrüde düşmesinden kaçınma görüşmelerine devam edecekler. Bu, piyasaları gergin tutan bir anlaşmaya varmak için son tarih olan Haziran ortasından önce geliyor.

Ancak altın geçen hafta çok az güvenli liman talebi gördü ve Fed yetkililerinin bir dizi şahin yorumu piyasaların merkez bankasının potansiyel olarak daha fazla faiz artırımına yöneldiğini gördüğü için fiyatlar keskin bir şekilde 2.000$ seviyesinin altına düştü.

Bu, Fed Başkanı Jerome Powell'ın ABD kredi koşullarının bu yıl önemli ölçüde sıkılaştığı göz önüne alındığında, Fed'in oranları eskisi kadar artırmak zorunda kalmayabileceğini söyleyen ılımlı güvercin açıklamalarıyla bir şekilde dengelendi. Onun yorumları Cuma günü altında bir toparlanmaya yol açtı, ancak sarı metal haftayı yaklaşık %2 düşüşle kapatmaya devam etti.

Spot altın Pazartesi günü erken ticarette ons başına 1.977,80 $ civarında sabitlenirken, altın vadeli işlemleri 21:44 ET (01:44 GMT) itibariyle ons başına 1.980,50 $ seviyesinde tutuldu. Sarı metalin önümüzdeki günlerde, en azından piyasalar borç tavanı ve para politikası hakkında daha fazla ipucu alana kadar, aralıklı işlem görmesi bekleniyor.

Daha fazla Fed üyesi Pazartesi günü daha sonra konuşacakken, Fed'in Mayıs toplantısının tutanakları bu hafta içinde açıklanacak.

Mayıs ayı imalat faaliyeti verileri de bu hafta içinde açıklanacak ve yükselen faiz oranları ve yüksek enflasyon karşısında büyüme yavaşlarken dünyanın en büyük ekonomisi hakkında daha fazla ipucu vermesi bekleniyor.

Altının, özellikle ABD ekonomik koşulları kötüleşirken, bu yılın sonlarında artan güvenli liman talebinden faydalanması bekleniyor. Piyasalar ayrıca , sarı metal için daha fazla desteği davet edebilecek olan, Haziran ayına kadar Fed'in faiz artırım döngüsünde bir duraklama için konumlanıyor .

Diğer değerli metaller, geçtiğimiz hafta düştükten sonra Pazartesi günü istikrar kazandı. Platin vadeli işlemleri %0,1 yükselirken, gümüş vadeli işlemleri %0,2 değer kaybetti.

Endüstriyel metaller arasında, bakır vadeli işlemleri %0,7 düşerek pound başına 3,7060 dolara geriledi ve son üç haftadaki büyük kayıpların ardından altı ayın en düşük seviyesine yakın işlem gördü.

Piyasalar bu yıl talepte beklenenden daha zayıf bir toparlanma için konumlanırken, Çin'de yavaşlayan bir ekonomik toparlanma belirtileri kırmızı metali hırpaladı. Çin, dünyanın en büyük bakır ithalatçısıdır.
12 görüntüleme0 yorum

Comentários


bottom of page