top of page

Altın, bordro verileri öncesinde yatay seyrediyor, bakır, Çin'in yeniden açılmasıyla sevindi.

Piyasalar ABD tarım dışı istihdam verileriyle ilgili önemli bir okuma beklerken altın fiyatları Cuma günü yedi ayın en yüksek seviyelerine yakın seyrederken, bakır fiyatları büyük ithalatçı Çin'de daha fazla anti-COVID önlemlerinin gevşetilmesiyle haftalık kayıplarını tersine çevirdi.

ABD tarım dışı bordrolarının Aralık ayında biraz gevşemesi bekleniyor, bu da Federal Rezerv'in 2022'de yaptığı bir dizi keskin oran artışının ardından işgücü piyasasında bir miktar soğumaya işaret ediyor. İstihdam piyasasındaki herhangi bir dayanıklılık belirtisi, Fed'e daha şahin hareketler için yeterli boşluk sağlayacaktır.

Spot altın %0,1 artışla ons başına 1.834,53 $'a yükselirken, altın vadeli işlemleri %0,1 düşüşle 1,839,25 $/ons oldu. Yine de, her iki enstrüman da bu hafta %0,5'lik bir artışa ayarlandı - siyahla üst üste üçüncü haftaları.

Altın fiyatları , Fed'in geçen yılki bir dizi keskin artışın ardından merkez bankasının 2023'te faiz oranlarını muhtemelen daha yavaş artıracağına dair son sinyalleriyle desteklendi . 2023'te yaklaşmakta olan bir durgunluk korkusu, külçe fiyatlarının da güvenli liman talebindeki canlanmadan faydalandığını gördü.

Ancak merkez bankası politika yapıcıları, enflasyonu kontrol altına almak ana odak noktaları olmak üzere , faiz oranlarını muhtemelen daha uzun süre yüksek tutacaklarını belirttiler . Enflasyonun hâlâ Fed'in yüzde 2'lik hedefinin oldukça üzerinde olduğu göz önüne alındığında, bu durum ABD faiz oranlarının tam olarak nerede zirve yapacağı konusunda büyük bir belirsizlik yarattı.

Fed ayrıca, şahin söylemini yumuşatmak için istihdam piyasasında bir miktar soğuma arayacağını da belirtti. Ancak şimdiye kadar, ABD işgücü piyasası yavaşlayan büyümeden kaynaklanan ters rüzgarlara rağmen dirençli kaldı.

Güvenli liman talebi, altının hafta boyunca diğer değerli metallerden büyük ölçüde daha iyi performans göstermesine yardımcı oldu. Platin vadeli işlemleri bu hafta %1,3 düşerken, gümüş vadeli işlemleri yaklaşık %3 düştü.

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, Çin hükümetinin finans merkezi Hong Kong ile olan sınırı 8 Ocak'ta yeniden açacağını açıklamasının ardından Perşembe günü son kayıplarını keskin bir şekilde tersine çevirdikten sonra yatay işlem gördü.

Hareket, Çin'de daha fazla anti-COVID bordürünün gevşetilmesine işaret ediyor ve ülkede daha geniş bir yeniden açılmaya ilişkin iyimserliği artırdı. Bakır vadeli işlemleri pound başına 3,8252 dolar civarında yatay seyretti ve Perşembe günkü %2'nin üzerinde bir artışın ardından art arda üçüncü haftalık kazançlarına yöneldi.

Yine de Çin, Aralık ayında kaldırımları gevşettikten sonra COVID-19 vakalarında benzeri görülmemiş bir artışla karşı karşıya. Analistler, bu eğilimin daha geniş bir yeniden açılmayı geciktirebileceği ve aynı zamanda kısa vadeli piyasa oynaklığına neden olabileceği konusunda uyardılar.


14 görüntüleme0 yorum
bottom of page