top of page

Altın, dört günlük kayıplarını sürdürüyor, Powell'ın yorumları artıyor.

Altın fiyatları Perşembe günü çok az hareket etti, ancak Federal Rezerv'in bir sonraki faiz oranı kararına ilişkin belirsizliğin yatırımcıları sarı metale karşı temkinli tutmasıyla dört gün üst üste kayıplarının ardından sendeledi.

Altın fiyatları, Fed Başkanı Jerome Powell'ın Kongre Mali Hizmetler Komitesi önünde faiz oranlarının enflasyonu kontrol altına almak için muhtemelen daha yüksek hareket etmesi gerekeceğini ifade etmesinden sonra Çarşamba günü kısa bir süre üç ayın en düşük seviyesini gördü ve bir ay süren durgunluğu kırdı.

Powell , günün ilerleyen saatlerinde Senato Bankacılık Komitesi önünde ifade verecek ve potansiyel olarak gelecekteki faiz artırımları hakkında daha fazla ipucu sunacak. Sarı metalin ABD getirilerine duyarlılığı göz önüne alındığında, para politikasına ilişkin herhangi bir sinyalin altın fiyatlarını etkilemesi muhtemeldir.

Altın, piyasaların Temmuz faiz artırımına bel bağlamasıyla biraz rahatladı

Spot altının onsu 1.933.63 dolarda sabitlenirken, altın vadeli işlemleri 20:13 ET (00:13 GMT) itibarıyla hafif bir düşüşle ons başına 1.943.80 $'a düştü. Powell'ın Çarşamba günü yaptığı açıklamaların ardından her iki enstrüman da kısaca ons başına sırasıyla 1.920$ ve 1.930$'ın altına kaydı.

Fed başkanının bir sonraki faiz artırımına ilişkin doğrudan sinyal vermemesine karşın, enflasyonun çok yüksek kalması konusundaki duruşu ve geçen hafta Fed'den gelen şahin sinyaller, Temmuz ayında en az 25 baz puanlık bir artış beklentisini güçlendirdi.

Fed fon vadeli fiyatları, piyasaların Fed'in Temmuz'da faiz artırımına gitme olasılığının %70'in üzerinde olduğunu gösteriyor.

ABD faiz oranlarında daha fazla artış beklentisi, külçe tutmanın fırsat maliyetini artırdığı göz önüne alındığında, geçen ay altın üzerinde ağır bir baskı oluşturdu.

Sarı metal geçen ay 1.930$ ile 2.000$ arasında bir işlem aralığını korurken, analistler özellikle doların düşmesiyle aşağı yönlü bir kırılma bekliyorlar . aşağı yönlü bir kırılma bekliyorlar.

Diğer değerli metaller de bu hafta sert düşüşler yaşadı. Platin ve gümüş vadeli işlemleri, önceki seansta üç ayın en düşük seviyelerine geriledikten sonra Perşembe günü istikrar kazandı.

Çin'in desteklediği bakır umutları

Bakır fiyatları Perşembe günü hafifçe yükseldi ve Çin'de devam eden teşvik önlemlerinin bu yıl kırmızı metal talebini desteklemeye yardımcı olacağı umutları arasında kazançlarını üçüncü kez artırdı.

Bakır vadeli işlemleri %0,1 artışla pound başına 3,9805 dolara yükseldi ve bir ayın en yüksek seviyesine yakın işlem görüyordu.

Çin gösterge kredi faiz oranını düşürdü düşürdü ve yavaşlayan ekonomik toparlanmayı desteklemek için mücadele ederken para politikasını daha da gevşetmesi bekleniyor.

Kesinti, daha derin bir indirim umut eden bazı tüccarları hayal kırıklığına uğratsa da, ülkenin büyümeyi desteklemek için daha fazla teşvik önlemi alacağına dair iddiaları güçlendirdi.


22 görüntüleme0 yorum
bottom of page