top of page

Altın Düştü, ancak ABD Getirileri Düşerken Üç Ayın En Düşük Seviyesinden Yukarı Çekti

Altın Pazartesi sabahı Asya'da düştü ve önceki seansta üç ayın en düşük seviyesinden tırmandı . Düşük ABD Hazine getirileri, altın talebini 1.800$ seviyesinin üzerinde ayakta tuttu.
Altın vadeli işlemleri 01:13 ET (5:13 GMT) itibarıyla %0,07 düşüşle 1,807,01 $'a geriledi.
City Index kıdemli piyasa analisti Matt Simpson, Reuters'e verdiği demeçte, "1800$'ın bu kadar büyük bir yuvarlak rakam olmasıyla, bazı tüccarlar cesur olmaya ve dip satın almaya çalışırken, diğerleri karlı şortları kapatırken bir miktar destek sağlaması doğal."
Ardışık dördüncü haftalık düşüşüne işaret eden sarı metal, Cuma günü %1'den fazla düşüşle 4 Şubat'tan bu yana en düşük seviyesi olan 1.798.86$'a geriledi ve ardından 1.811.15$'da kapattı.
Simpson, "Ancak şu anda altın böcekleri için pek iyi görünmüyor. 1.800 dolardan bir sıçrama görsek bile, momentum açıkça daha fazla aşağı yönlü hareket ediyor" dedi.
Normalde altına ters hareket eden dolar Pazartesi günü düştü ancak 20 yılın en yüksek seviyesindeydi. Ekonomik büyümeye ilişkin endişeler, yatırımcıların güvenli liman dolara yönelmesine neden oldu.
Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester Cuma günü yaptığı açıklamada, gösterge ABD 10 yıllık Hazine getirilerinin düştüğünü ve ABD Federal Rezerv yetkililerinin güvenli bir şekilde zirveye ulaştığına karar verebilmesi için enflasyonun "birkaç ay" daha düşük hareket etmesi gerektiğini söyledi. Mester, veriler o zamana kadar iyileşmezse Eylül 2022 Fed toplantısında daha hızlı faiz artırımını düşünmeye hazır olacağını da sözlerine ekledi.
Yatırımcılar ayrıca Avustralya Merkez Bankası'nın Salı günü yapılacak son toplantısının tutanaklarını bekliyor.
Diğer değerli metallerde gümüş %0,1 düşüşle, paladyum %0,3 artışla ve platin değişmeden 938,46 $'da kaldı.


24 görüntüleme0 yorum

コメント


bottom of page