Altın Düştü, ancak Ukrayna Savaşı Kaygıları Sürdükçe Küçük Artış Sağlıyor

Altın Pazartesi sabahı Asya'da düştü ve ABD Merkez Bankası şahin duruşunu sürdürürken dolar ve ABD Hazine tahvil getirileri güçlendi. Ancak, Rusya'nın doğu Ukrayna'da yeni saldırılar başlatabileceğine dair endişeler, güvenli liman olan sarı metalin kayıplarını sınırladı.
Altın vadeli işlemleri , seansın başında bir haftanın en yüksek seviyesi 1.949.32$'a dokunduktan sonra, 01:08 ET (5:08 GMT) itibarıyla %0,15 düşüşle 1,671,75$'a geriledi. Normalde altına ters hareketeden dolar Pazartesi günü yükseldi. Amerikan Doları, Cuma günü yaklaşık iki yıldır ilk kez 100'ü aşmasının ardından sakinleşti.
10 yıllık gösterge ABD getirisi Cuma günü Mart 2019'dan bu yana en yüksek seviyesi olan %2.73'e ulaştı. Ancak Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester , ABD'nin daha sıkı bir politika altında bile resesyondan kaçınacağından emin olduğunu, ancak enflasyon oranının muhtemelen sabit kalacağını söyledi. 2023'e kadar %2'den fazla.
Bu arada, Kanada Merkez Bankası ve Yeni Zelanda Merkez Bankası, politika kararlarını Çarşamba günü, bir gün sonra Avrupa Merkez Bankası ve Kore Bankası ile paylaşacak.
24 Şubat'ta Ukrayna'yı işgalinden bu yana son hamlede Rusya, Pazar günü doğu Ukrayna'daki hedefleri füze ve toplarla vurdu.
Avusturya Şansölyesi Karl Nehammer de günün ilerleyen saatlerinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmeyi planlıyor.
Hindistan'da fiziki altın indirimleri genişledi ve talepteki iyileşme hafif kalırken hurda arzı arttı. En iyi tüketici olan Çin'deki alımlar, yatırımcıların güvenli liman varlığı aramasıyla ülkenin COVID-19 karantinalarına rağmen sabit kaldı.
Diğer değerli metallerde gümüş , ons başına 24.75$'da sabit kalırken, platin %0.7 yükseldi. Paladyum seansın başında iki haftadan fazla bir yüksek seviyeye ulaştıktan sonra %2.8 yükseldi. Yeni rafine edilmiş Rus platin ve paladyumunun, metallerin en büyük ticaret merkezi olan Londra'da ticaretinin askıya alınmasıyla Cuma günü %8,6 yükseldi.


9 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör