top of page

Altın Düştü, Dolar Son ABD İstihdam Raporu Önünde Güçlendi

Altın Cuma sabahı Asya'da düştü ve haftalık kayıplarını artırdı. Rusya ve Ukrayna arasındaki barış görüşmelerinde kaydedilen çok az ilerleme nedeniyle daha güçlü bir dolar güvenli liman talebinden daha ağır bastı ve yatırımcılar ileriye dönük ABD para politikasına ilişkin ipuçları için en son ABD istihdam raporunu bekliyorlar.

Altın vadeli işlemleri 01:03 ET (5:03 GMT) itibarıyla %0,63 düşüşle 1.937 $'a düştü ve bugüne kadarki hafta için yaklaşık %1.1 kaybetti. Normalde altına ters hareket eden dolar, Cuma günü yaklaşık bir ayın en düşük seviyesinden yükseldi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Perşembe günü, Avrupa'ya doğalgazın üçte birini Rus rublesi olarak ödenmedikçe tedarik eden sözleşmeleri durdurmakla tehdit etti. Bu, Rusya'nın 24 Şubat'ta Ukrayna'yı işgali üzerine Batı yaptırımlarına bugüne kadarki en güçlü ekonomik dönüşü.

Asya Pasifik'te, Çin'in Caixin imalat satın alma yöneticileri endeksi (PMI) Mart 2022'de 48.1 idi. Japonya'nın Tankan Büyük Üreticiler Endeksi 2022'nin ilk çeyreği için 14'te ve Tankan Büyük Üretici Dışı Endeksi 9'da.

Avustralya'da Down Under, Mart ayı Avustralya Sanayi Grubu imalat endeksi 55.7 ve imalat PMI 57.7 idi.

Yatırımcılar şimdi, tarım dışı maaş bordroları da dahil olmak üzere günün ilerleyen saatlerinde yayınlanacak en son ABD istihdam raporunu bekliyor. Rakamlar ayrıca ABD Merkez Bankası'nın gelecekteki para politikasına dair bir ipucu verebilir.

Rusya Federasyonu Merkez Bankası (Rusya Merkez Bankası) verilerine göre, Rus altın ve döviz rezervleri 25 Mart itibarıyla 604.4 milyar dolara düşerek Ağustos 2021'den bu yana en düşük seviyesine geriledi. Bu, Ukrayna'nın işgalinden önceki 643.2 milyar dolarlık rakamdan bir düşüş.

Diğer değerli metallerde gümüş %0,2 yükseldi. Platin %0,1 ve paladyum %0,9 yükseldi, ancak her iki metal de art arda dördüncü haftalık kayıp için hazırlanıyor.9 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page