top of page

Altın Düştü, Güçlü Dolar Üzerine İki Ayın En Düşük Seviyesine Yakın, ABD Faiz Artışı Yaklaşıyor

Altın Perşembe sabahı Asya'da düştü ve iki ayın en düşük seviyesine geriledi. Daha güçlü bir dolar , sarı metale olan talebi zedeledi ve yakın zamanda ABD faiz oranı artışı da güvenli varlığa yönelik hissiyatı azalttı.

Altın vadeli işlemleri , seansın başında 24 Şubat'tan bu yana en düşük seviyesini gördükten sonra 00:57 ET (4:57 GMT) itibarıyla %0,56 artışla 1,878,10 $'a yükseldi. Normalde altına ters hareket eden dolar Perşembe günü yükseldi ve 103,28 ile beş yılın zirvesini gördü. 103.82'nin üzerine daha fazla itilmesi, 2002'nin sonundan bu yana görülmeyen seviyelere ulaşmasını sağlayacaktır.

GoldSilver Central genel müdürü Brian Lan Reuters'e verdiği demeçte, altının 1.900 doların oldukça üzerinde tutunduğunu ancak dolardan gelen baskıyı gördüğünü ve ABD Merkez Bankası'nın önümüzdeki hafta faiz oranlarını 50 baz puan artırmasının altında yatan faktörün beklendiğini söyledi.

Benchmark 10 yıllık ABD Hazine getirileri de, yatırımcıların Fed'in enflasyonla mücadele için izlemeyi planladığı "kısıtlayıcı" politika konusunda daha fazla netlik beklemesiyle güçlendi. Günün erken saatlerinde politika kararını açıklayan Japonya Merkez Bankası, Avrupa Merkez Bankası'nın da ekonomik bültenini yayınlamasıyla faiz oranını -%0,10'da sabit tuttu.

Lan, Rusya'nın 24 Şubat'ta Ukrayna'yı işgaline ve hızlı enflasyona rağmen altın fiyatlarının yükselmeye devam etmemesi nedeniyle yatırımcıların muhtemelen başka bir yere bakmaya karar verdiğini belirterek, en son COVID-19 salgınlarına yanıt olarak Çin'deki karantinaların ABD'den gelen talebi etkilediğini de sözlerine ekledi. en iyi tüketici.

Dünya Altın Konseyi'ne göre, yatırımcıların Ukrayna'daki savaştan endişe duyması ve enflasyonist baskılar nedeniyle 2022'nin ilk çeyreğinde küresel altın talebi üç yıldan fazla bir sürenin en yüksek seviyesine ulaştı.

Diğer değerli metallerde, gümüş %0,1 düşüşle ve platin %0,4 düşüşle 914,17$'a, paladyum ise %1,2 artış kaydetti.


8 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page