top of page

Altın Düştü, Yükselen ABD Doları ve Hazine, Güvenli Liman Temyizini Azalttı

Altın Çarşamba sabahı Asya'da düştü, ABD Merkez Bankası yetkililerinin şahin yorumlarıyla doların artması ve ABD Hazine getirilerinin birkaç yılın en yüksek seviyelerine ulaşmasıyla hafifledi.
Altın vadeli işlemleri 23:56 ET (3:56 GMT GMT) itibarıyla %0,23 düşüşle 1.923 $'a geriledi. Genellikle altına ters hareket eden dolar, Fed'in şişmiş bilançosunu hızla düşürmeye çalışmasıyla Çarşamba günü yaklaşık iki yılın zirvesine yükseldi.
Kansas City Fed Başkanı Esther George, yarım puanlık faiz artırımına açık olduğunu söyledi. Fed Başkanı Lael Brainard , faiz artırımları ve hızlı bilanço akışının bir kombinasyonunun ABD para politikasını 2022'de daha sonra "daha tarafsız bir konuma" getirmesini ve gerektiğinde daha fazla sıkılaştırmayı beklediğini söyledi.
Günün ilerleyen saatlerinde Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker ile başlayarak diğer Fed politika yapıcıları da hafta boyunca konuşacak, St. Louis Fed Başkanı James Bullard, Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic ve Chicago Fed Başkanı Charles Evans Perşembe günü ayrı etkinliklerde konuşacaklar. .
Yatırımcılar ayrıca günün ilerleyen saatlerinde yayınlanacak olan Fed'in son toplantısının tutanaklarını bekliyor. Tutanaklar, Fed'in faiz artırımlarının ve niceliksel sıkılaştırmanın hızına dair ipuçları verebilir.
Hindistan Merkez Bankası da Cuma günü politika kararını açıklayacak.
ABD Hazine getirileri de seans sırasında, Fed'in bilançosunu gevşetme planına odaklanarak çok yıllı rekorlar kırdı. Bununla birlikte, uzun vadeli getiriler daha hızlı hareket ediyor ve ABD eğrisinin son zamanlardaki inversiyonlarından bazılarını kısmen tersine çevirdi.
Bu arada ABD ve müttefikleri Çarşamba günü Rusya'ya yönelik ek yaptırımları görüştüler. Rusya'nın 24 Şubat'ta Ukrayna'yı işgalinden bu yana en son yaptırımlar, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy tarafından "savaş suçları" olarak tanımlanan kuzey Ukrayna'daki sivil ölümlerinin raporlarından kaynaklanıyor.
Diğer değerli metallerde gümüş %0,1 ve platin %0,3 düşerken paladyum 2.237,05$'da sabit kaldı.


9 görüntüleme0 yorum

Comentarios


bottom of page