top of page

Altın Düştü, Yatırımcılar ABD Enflasyon Verilerini Özetledi

Altın Perşembe sabahı Asya'da düşüş yaşadı. Yatırımcılar, enflasyonun yüksek kalmaya devam ettiğini, ancak Nisan ayında zirveye ulaştığını öne süren ABD tüketici fiyat endeksini (TÜFE) sindiriyor ve Federal Rezerv'in daha agresif faiz artırımlarına ilişkin bazı endişeleri hafifletiyor.
Altın vadeli işlemleri %0.01 düşüşle 23:12 ET (3:12 GMT) itibarıyla 1.853.58 $'a geriledi. Normalde altına ters hareket eden dolar Perşembe sabahı yükseldi.
ABD enflasyonu Nisan ayında hafifçe geriledi, ancak 40 yılın en yüksek seviyesine yakın kaldı.
ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu Çarşamba günü yaptığı açıklamada, TÜFE'nin Nisan ayında aylık bazda %0,3 artarak Ağustos'tan bu yana en küçük artışı kaydettiğini söyledi. Eylül 2005.
ABD Merkez Bankası geçen hafta enflasyonu soğutmak için faiz oranını %1'e yükseltti, bu 22 yılın en büyük artışı. Yatırımcılar, Fed'in sıkı politikalarının resesyona neden olabileceğinden endişeli. ABD'nin 10 yıllık faizi %2,90'a geriledi.
Veri cephesinde ABD, Üretici Fiyat Endeksi'ni ve ilk işsizlik başvurularını bugün daha sonra yayınlayacak. San Francisco Fed Başkanı Mary Daly aynı gün konuşacak.
Diğer değerli metallerde gümüş yüzde 0.1 yükseldi. Platin %0.2, paladyum %0.7 düştü.


1 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page