top of page

Altın dünkü düşüşünün ardından bugün yeniden yükselişe geçti


Johnson & Johnson şirketinin ardından Eli Lilly & Co.'nun da aşı çalışmalarını gönüllü hatada yaşana rahatsızlık sonrası durdurması dün doların değer kazanmasını sağlarken endekslerde de düşüşe neden oldu. Altın da bu gelişmelerle dün %1,5’e yakın değer kaybetti. Bugün gün başında 1,887$ seviyesine gerileyen fiyat, günün devamında yeniden yükselişe geçti ve son saatte günlük %1 primle 1,910$ seviyesine çıktı.


Altın fiyatları rekor kırmasının ardından küresel fiyatlarda mevcut gelişmelerin sürmesi yani fiyatları değiştirecek bir haber akışı olmaması nedeniyle 1,850$-1,975$ aralığında işlem gördü, son hafta ise fiyat yeniden 1,930$ seviyesine doğru toparladı, ancak aşı ve ABD’deki ek teşvik paketine dair haberler fiyatı bu bant aralığında korudu.


Ons altındaki düşüş ile 480 TL’ye gerileyen gram bugün %1 kazançla 487 TL’ye yükseldi. Gram altın hafta başında 490 TL ile rekor tazelemesinin ardından 480 TL tabanını korudu. Fiyatta ons hareketinin yanında USD/TRY kurunun yeniden 7,96 ile rekor tazelemesi de etkili oluyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugün doğal gaz rezervlerine dair açıklamaları sonrası kur 7,93’e sınırlı düşüş yaşadı, ancak fiyat rekor seviyenin hemen yakınında işlem görüyor.
21 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Piyasalar, Powell sonrası hareketlendi

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, ABD ekonomisinin Fed'in salgın dönemindeki acil durum destek alımlarını azaltması doğrultusunda ilerleme kaydettiğini belirterek, mevcut yüksek enflasyo

Comentários


bottom of page