top of page

Altın, daha fazla Fed sinyali öncesinde su üzerinde ilerliyor

Altın, daha fazla Fed sinyali öncesinde su üzerinde ilerliyor, bakır 5 ayın en düşük seviyesinden yükseldi

Piyasalar ABD ekonomisi ve para politikası hakkında daha fazla ipucu beklerken, bakır fiyatları biraz iyileşen hissiyatla beş ayın en düşük seviyesinden toparlanırken, altın fiyatları Perşembe günü Asya ticaretinde çok az hareket etti.

Sarı metal, Federal Rezerv'den gelen şahin sinyaller ve ABD'nin borç temerrüdüne ilişkin korkuların azalmasıyla tacirlerin güvenli limandan çıkışını görmesiyle iki hafta içinde ilk kez ons başına 2.000$ seviyesinin altına düştü.

Şimdi odak, Fed yetkililerinin önümüzdeki iki gün içinde, en önemlisi Başkan Jerome Powell'ın Cuma günkü konuşmalarına odaklanacak. Çok sayıda yetkili, ABD enflasyonunun hala çok yüksek olduğunun sinyalini verdi ve bu durum, merkez bankasının daha fazla politika sıkılaştırma önlemi almasını sağlayabilir - altın üzerinde daha fazla baskıya işaret ediyor.

Spot altının onsu 1.982.18$'da yatay seyrederken, altın vadeli işlemleri 20:17 ET (00:17 GMT) itibariyle ons başına 1.985.15$'da sabit kaldı. Her iki enstrüman da hafta boyunca sırasıyla %1,4 ve %1,8 düşüşle işlem gördü.

Sarı metal, bu ayın başlarında rekor bir zirveye ulaştıktan sonra bu hafta bir miktar kar elde etti.

Bu arada, bakır fiyatları önceki seansta beş ayın en düşük seviyesinden keskin bir şekilde geri döndükten sonra Perşembe günü istikrar kazandı. Kırmızı metal, Çin'den gelen beklenenden zayıf ekonomik veriler ve bu yıl ABD'de resesyona girileceğine dair artan korkular üzerine yenilenen bir satış dalgasıyla sarsıldı.

Bakır vadeli işlemleri Çarşamba günü %2'nin üzerinde yükseldikten sonra pound başına 3.7485 $'da yatay seyretti.

Biden yönetiminin, Cumhuriyetçi milletvekilleriyle bu haftaya kadar bir anlaşmaya varılabileceğini belirterek ABD borç tavanının yükseltilmesine ilişkin olumlu ipuçları vermesinin ardından piyasa hissiyatı iyileşti.

ABD'li milletvekillerinin bir anlaşmaya varma konusunda fikir ayrılığı yaşaması ve bu ayın başlarında altına akışları yönlendirmesi nedeniyle, ABD'nin olası bir borç temerrüdüne ilişkin endişeler piyasalar için önemli bir endişe kaynağıydı. Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD borç tavanının yükseltilmesi için 1 Haziran'a kadar son tarih uyarısında bulundu.

Fed yetkilileri faiz oranlarına ilişkin şahin bir görünüm sunarken, dolar bu hafta altı haftanın en yüksek seviyesine yükseldi ve bu hafta metal fiyatlarına baskı yaptı .

Diğer değerli metaller Perşembe günü sabit kaldı ve platin ve gümüş vadeli işlemleri yataydan biraz yüksek bir aralıkta işlem gördü.
42 görüntüleme0 yorum
bottom of page