top of page

Altın, daha fazla Fed sinyali beklentisiyle su üzerinde ilerliyor

Yatırımcıların Federal Rezerv'in Şubat ayı toplantı tutanaklarından para politikasına ilişkin daha fazla ipucu beklentisiyle büyük bahisleri ertelemesiyle, altın fiyatları Salı günü altı haftanın en düşük seviyesinin biraz üzerinde kaldı.

Aşırı ısınan ABD enflasyonu ve iş piyasasındaki güç, merkez bankasının politikalarını doğrudan odak noktasına getirdiğinden, piyasalar da bu hafta bir dizi Fed konuşmacısını bekliyordu .

Altın ve diğer metal piyasaları, ABD piyasalarının Pazartesi günü tatil nedeniyle kapalı olması nedeniyle bu hafta şimdiye kadar sınırlı ticaret gördü. Ancak Asya ve Avrupa ticaretinde dolar talebi devam ederek külçe fiyatlarını sınırladı.

Spot altının onsu 1.841,59 dolarda sabit kalırken, altın vadeli işlemleri 20:32 ET (01:32 GMT) itibariyle ons başına 1.850,25 dolarda çok az hareket etti. Her iki enstrüman da arka arkaya üç haftalık kayıpları emziriyordu.

Beklenenden daha sıcak gelen ABD enflasyon okumaları, piyasaların bu yılki faiz artırımlarına ilişkin beklentilerini sert bir şekilde yeniden değerlendirmesiyle birlikte, altın fiyatlarındaki son ralliyi hızla yarıda kesti .

İstihdam piyasasındaki güç belirtileriyle birleşen inatçı enflasyon, Fed'e faiz oranlarını yükseltmeye devam etmesi için yeterli itici gücü sağlıyor. Fed'in Çarşamba günü açıklanacak Şubat ayı toplantısının tutanakları , muhtemelen merkez bankasının şahin duruşunu yineleyecek.

ABD Hazine tahvil getirilerindeki ani artış ve dolar , altın ve diğer metaller gibi getiri sağlamayan varlıklar üzerinde ağırlık yarattı. Bazı Fed yetkilileri ABD faiz oranlarının bu yıl %6'nın üzerine çıkabileceği konusunda uyarıda bulunurken, ABD getirilerinin faiz oranlarıyla birlikte daha da artmaya başlamasıyla, altının kısa vadeli görünümü belirsiz görünüyor.

Yine de altın ve diğer değerli metaller, özellikle yavaşlayan ekonomik büyüme Fed'i şahin politikasını tersine çevirmeye zorlarsa, yılın ilerleyen dönemlerinde güvenli liman alımlarından fayda sağlayabilir.

Diğer değerli metaller Salı günü sessiz kaldı. Platin vadeli işlemleri %0,2 artışla ons başına 929,40$'a yükselirken, gümüş vadeli işlemleri %0,2 düşüşle ons başına 21,780$'a geriledi.

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, Çin'deki toparlanmaya ilişkin süregelen iyimserliğin ortasında, bir önceki seansta %1.5 yükseldikten sonra Salı günü hafifçe düştü.

Yüksek kaliteli bakır vadeli işlemleri %0,1 düşüşle pound başına 4,1730 dolara geriledi.

Çin'de ekonomik toparlanmaya ilişkin iyimserlik, Pazartesi günü Halk Bankası'nın gösterge ipotek oranlarını tarihi düşük seviyelerde tutmasının ardından arttı. Hareket büyük ölçüde beklenirken, hükümetin ekonomik büyümeyi desteklemek için politikayı destekleyici tutmayı planladığının sinyalini verdi.13 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page