top of page

Altın, daha küçük faiz artırımına rağmen şahin Fed görünümünden korkuyor

Altın fiyatları Perşembe günü, Federal Rezerv'in piyasaların beklediğinden daha şahin bir tavır alması ve sarı metalin ABD faiz oranlarının daha yüksek olması ihtimaline dair belirsizliğini korumasıyla düştü.
Yine de, ABD enflasyonunun Kasım ayında daha da düştüğünü gösteren verilerin ardından külçe fiyatları bu hafta güçlü bir yükseliş kaydetti ve 1.800 dolarlık kilit direnç seviyesini aştı.
Spot altın %0,4 düşüşle ons başına 1.800,79 $'a gerilerken, vadeli altın %0,4 düşüşle 1.811,35 $/ons oldu. Her iki enstrüman da hafta boyunca hala %0,6 yukarıda işlem görüyordu.
Sarı metal fiyatları, Fed Başkanı Jerome Powell'ın , merkez bankasının oranları nispeten daha düşük 50 baz puan (bps) artırmasına rağmen ABD faiz oranlarının muhtemelen beklenenden daha yüksek seviyelerde zirve yapacağı konusunda uyarmasının ardından Çarşamba günü hafifçe geriledi. yürüyüşlerin daha yavaş temposu.
Artan faiz oranları, getiri sağlamayan varlıkları elde tutmanın fırsat maliyetini artırdıkları için bu yıl altın piyasalarına yönelik en büyük ters rüzgar oldu. Çarşamba günkü artışla Fed, gösterge faiz oranını bu yıl 425 baz puan artırarak 2008 mali krizinden bu yana en yüksek seviyesine çıkardı.
Bu, enflasyonu 40 yılın en yüksek seviyesinden daha da uzaklaştırarak enflasyonda bir çentik oluştursa da, hala merkez bankasının yıllık hedefi olan %2'nin oldukça üzerinde kalmaya devam ediyor. Powell, bunu beklenenden yüksek faiz oranlarının ana itici gücü olarak gösterdi.
Fed ayrıca, enflasyonu düşürmek için ABD'nin ekonomik büyümesini ve istihdam piyasasını yavaşlatmaya istekli olduğunu yineledi .
“Piyasa enflasyonu ölüm sancıları içinde görüyor olsa da, Fed kesinlikle öyle değil. ING analistleri bir notta , Fed'in gevşemesi için enflasyonun yavaşladığına dair somut kanıtlar görmek isteyecek, çekirdek enflasyonun piyasanın beklediğinden daha az geldiği bir veya iki ayda değil, dedi.
Hisse senetleri ve para birimleri gibi risk odaklı varlıklar geri çekilirken, diğer değerli metaller de sessiz kaldı.
Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, Çin ekonomisinin yeniden açılmasına ilişkin belirsizliğin sürmesiyle Perşembe günü geriledi. Ülke bu ay birkaç anti-COVID önlemini gevşetirken, enfeksiyonlarda büyük bir artışla karşı karşıya - o kadar ki hükümet artık virüsün yayılmasını izlemenin imkansız olduğunu söyledi.
Bakır vadeli işlemleri %0,3 düşüşle pound başına 3,8522 dolara geriledi. Dünyanın en büyük bakır ithalatçısı olan Çin'e ilişkin belirsizliğin, piyasalarda kısa vadede daha fazla dalgalanmaya yol açması bekleniyor.
Bakır, özellikle Fed'in ABD ekonomisinde potansiyel bir soğuma sinyali vermesiyle birlikte, küresel ekonomik büyümenin yavaşlama ihtimaliyle de baskı altındaydı.


13 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page