top of page

Altın, doların düşmesi ve faiz artırımının görünümü bulutlandırmasından korkmasıyla biraz rahatlıyor

Yüksek ABD faiz oranlarına ilişkin endişeler metal piyasalarını baskı altında tutsa da, doların bir miktar kar elde etmesiyle altın fiyatları Cuma günü beş ayın en düşük seviyesinden toparlanarak hafifçe yükseldi.

Güçlü işgücü piyasası verileri ve Federal Rezerv'den gelen şahin sinyaller, piyasaları daha yüksek ABD faiz oranları için konumlandırmaya devam ettiğinden, fiyatlar art arda dördüncü kez kayıpla geçecek .

Spot fiyatlar da bu hafta ons başına 1.900$'lık kilit seviyesini kaybetti ve bu sarı metal için kısa vadeli daha fazla zayıflığın habercisi olabilir.

Spot altın %0,2 artışla ons başına 1.893,05 $'a yükselirken, Aralık'ta vadesi dolacak olan altın vadeli işlemleri %0,4 artışla ET (04:00 GMT) itibarıyla %0,4 artışla 1.922,15 $'a yükseldi. Her iki enstrüman da bu hafta %1'in üzerinde kaybetmeye ayarlandı.

Dolardaki düşüş altın için bir miktar rahatlama sunuyor, ancak görünüm sönük

Dolar , bir sepet para birimi karşısında iki ayın en yüksek seviyelerine çıktıktan sonra, bir miktar kâr artışıyla Asya ticaretinde %0,3 düştü.

Güçlü ABD ekonomik okumaları ve Fed'in Temmuz toplantı tutanaklarından gelen şahin sinyallerin ABD faiz oranlarının daha uzun süre daha yüksek kalacağına dair iddiaları artırmasıyla , dolar da bu hafta %0.5'lik bir artışa ayarlandı .

Fed bu yıl yalnızca bir zam daha işaretlemiş olsa da, getiri sağlamayan varlıkları elde tutmanın fırsat maliyetini artırdığı düşünülürse, ABD faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalması ihtimali altın piyasaları için kötü bir işaret. Bu ticaret, 2022 boyunca altını hırpaladı ve şimdiye kadar bu yıl sarı metaldeki büyük kazanımları sınırladı.

Gelecek hafta yapılacak Jackson Hole Sempozyumu'ndan daha fazla para politikası beklentisi ve ekonomik ipuçları da pozisyonun büyük ölçüde dolara doğru kaymasına neden oldu ve yatırımcıları metal piyasalarına karşı temkinli tuttu.

Altın ayrıca, 10 yıllık oranın en son 2008 mali krizi sırasında görülen seviyelere yükselmesiyle birlikte ABD Hazine tahvil getirilerindeki ani artıştan da baskı gördü .

Bakır, Çin'in teşvik umutlarıyla canlandı, ancak haftalık kayıplar hafif seyrediyor

Bakır fiyatları, Çin'deki daha fazla teşvik desteğinin sinyallerinden biraz destek alarak Cuma günü yükseldi.

Bakır vadeli işlemleri %0,2 artışla pound başına 3,6932 dolara yükseldi. Ancak vadeli işlemler bu hafta yaklaşık %0,7 kaybetmeye hazırdı.

Kırmızı metal fiyatları, Çin merkez bankasının yavaşlayan ekonomik toparlanmayı desteklemek için daha fazla likidite sağlama sözü vermesinin ardından Perşembe günü iki ayın en düşük seviyesinden toparlandı.

Dünyanın en büyük bakır ithalatçısı COVID sonrası yavaşlayan ekonomik toparlanmayla mücadele ederken, Halk Bankası'nın Pazartesi günü kredi faiz oranlarını düşürmesi bekleniyor .5 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page