top of page

Altın, doların düşmesi ve resesyon korkularının yeniden su yüzüne çıkmasıyla 9 ayın zirvesinde

Federal Rezerv'in faiz oranlarını artırmaya devam etme taahhüdü doları çökerttiği ve bu yıl potansiyel bir ekonomik yavaşlama korkularını artırdığı için altın fiyatları önceki seansta keskin bir şekilde toplandıktan sonra Perşembe günü dokuz ayın en yüksek seviyesine yükseldi.
Sarı metal, Fed toplantısının altının güvenli liman olarak cazibesini artırmasına hizmet etmesiyle bu hafta akranlarını büyük ölçüde geride bıraktı. Altın fiyatları, Fed'in faiz oranlarını nispeten daha küçük bir 25 baz puan (bps) artırmasının ve enflasyona karşı ilerleme kaydettiğini kabul etmesinin ardından %1'in üzerinde yükseldi . Ancak merkez bankası , faiz oranlarının nerede zirve yapacağı konusundaki belirsizliği de dile getirdi .
Bu, Fed'in faiz artırımlarını 2023'ün ortalarına kadar duraklatacağı ve ABD ekonomik büyümesi yavaşlarken yıl sonuna kadar faiz oranlarında olası bir indirime gidileceği yönündeki beklentileri artırdı. Böyle bir senaryonun altın için olumlu olması muhtemeldir.
Spot altın %0.2 artışla ons başına 1.954.17$'a yükselirken, vadeli altın 21:05 ET (02:05 GMT) itibarıyla ons başına 1.969.15$'a yükseldi.
Altının yükselişi, doların bir sepet dolusu para birimi karşısında dokuz ayın en düşük seviyesine gerilemesi ile dolardaki keskin düşüşle aynı zamana denk geldi . Yatırım bankası ING, Fed'in bir ara vermeden önce faiz oranlarını muhtemelen bir kez daha artıracağını tahmin ediyor.
Dolar ayrıca Avrupa Merkez Bankası ve İngiltere Merkez Bankası'nın euro ve sterlini destekleyen faiz artırımları beklentisiyle de baskı altında kaldı . Her iki bankanın da oranları 50 baz puan artırması ve yüksek enflasyonu kontrol altına almak için hareket ederken daha fazla zam sinyali vermesi bekleniyor.
Ancak yükselen faiz oranlarının, dolardaki algılanan zayıflıkla birleştiğinde altının güvenli liman statüsüne fayda sağlayan küresel ekonomik büyüme üzerindeki baskıyı artırması da olasıdır.
Diğer değerli metaller de yükseldi. Platin vadeli işlemleri %0,6 artışla ons başına 1.018,50 dolara yükselirken, gümüş vadeli işlemleri %2,8 artışla 24,270 dolara yükseldi.
Öte yandan, bakır gibi endüstriyel metaller bu yıl artan resesyon korkularıyla geride kaldı.
Yüksek kaliteli bakır vadeli işlemleri , önceki seansta yaklaşık %3 düştükten sonra Perşembe günü pound başına 4.1787 $ seviyesinde sabit kaldı.
Dünyanın en büyük bakır ithalatçısından gelen karışık veri baskılarının ardından, Çin'deki ekonomik toparlanmaya ilişkin belirsizlik de ağırlık kazandı.

12 görüntüleme0 yorum
bottom of page