top of page

Altın, dolar mücadelesi ve Çin'in sıkıntılarından etkilenen bakır ile 1.950 dolarda sabit kaldı.

- Altın fiyatları Salı günü dar bir aralıkta kaldı, ancak dolardaki kalıcı zayıflığın ortasında yeni bir destek seviyesi oluşturmuş gibi görünürken, bakır büyük ithalatçı Çin'e ilişkin endişelerle keskin kayıplar yaşadı.

Sarı metal, bir dizi yumuşak ABD enflasyon okumasının Federal Rezerv'in yıl boyunca en yüksek faiz oranlarına ulaşmaya yakın olduğuna dair iddiaları artırmasının ardından dolarda 15 ayın en düşük seviyelerine gerilemesini izleyerek bir ayın en yüksek seviyelerine yakın işlem gördü.

Sarı metal ayrıca ons başına 1.950 $'ın üzerinde bir destek seviyesi bulmuş gibi görünerek, onu yılın başlarında gördüğü düşük seviyelerin oldukça üzerinde ve rekor bir zirveye yakın tutuyor.

Ancak altın fiyatları, önümüzdeki hafta yakından izlenen Fed toplantısı öncesinde merkez bankasına ilişkin yeni ipuçları beklerken bu seviyelerde durdu . Faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalma olasılığı ve ABD ekonomisindeki dayanıklılık işaretleri de altının görünümünü sınırladı.

Spot altın ons başına 1.955,32 $'da sabitlenirken, altın vadeli işlemleri %0,1 artışla 20:30 ET (00:30 GMT) itibariyle ons başına 1.958,65 $'a yükseldi.

Dolar, 15 ayın en düşük seviyelerine yakın seyrediyor, metal piyasaları canlı

Piyasalar, Fed'in faiz oranlarını artırmaya devam etmek için sınırlı boş alana sahip olduğuna dair iddiaya girerken, dolar Nisan 2022'den bu yana en düşük seviyelerine yakın bir yerde zayıfladı.

Dolardaki zayıflık, Amerikan doları cinsinden fiyatlanan emtialara fayda sağlarken, ABD'de daha az faiz artışı beklentisi de altın gibi getiri sağlamayan varlıklar üzerindeki baskının azaldığına işaret ediyor.

Ancak piyasalar, çekirdek enflasyonun yapışkan kalmaya devam etmesi nedeniyle Fed'in faiz artırım döngüsünde bir duraklama sinyali verip vermeyeceği konusunda hala belirsiz. Merkez bankasından yetkililer konuyla ilgili karışık ipuçları sunarken, genel fikir birliği en az bir faiz artırımına daha kaldı.

Diğer değerli metaller geçen hafta altından büyük ölçüde daha iyi performans gösterdi; platin %7,2, gümüş ise %8'in üzerinde değer kazandı. Ancak ikisi de bu yılın başlarında sarı metalden çok daha fazla düşmüştü.

Bakır, zayıf Çin GSYİH'sı nedeniyle sert kayıplar yaşıyor

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, verilerin Çin'deki ekonomik büyümenin ikinci çeyrekte önemli ölçüde yavaşladığını göstermesiyle önceki seanstaki yüksek kayıplarının ardından Salı günü daha da düştü .

Bakır vadeli işlemleri Pazartesi günü %2'den fazla kaybettikten sonra %0,1 düşerek pound başına 3,8383 $'a geriledi.

Çin'deki yavaşlayan büyümenin küresel bakır talebini azaltacağına dair endişeler, bu yıl kırmızı metal fiyatlarını vurdu. Bakır talebinin önemli bir kaynağı olan ülkenin gayrimenkul sektöründeki zayıflık, metal için önemli bir sıkıntı noktası oldu.

Ancak Çin hükümetinin şimdi ekonomiyi desteklemek için teşvik harcamalarını artırması bekleniyor.


16 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page