top of page

Altın, Dolar Tarım Dışı İstihdamın Önünde Yükselirken 5 Haftanın En Düşük Seviyesine Düştü

Altın fiyatları Perşembe günü ABD dolarının bu hafta açıklanacak önemli maaş verileri öncesinde yükselmesiyle daha da düşerken bakır fiyatları küresel ekonomik yavaşlamaya ilişkin artan endişelerle geriledi.
Spot altın , 20:45 ET (00:45 GMT) itibarıyla %0.3 düşüşle ons başına 1.706,26$'a düşerek Temmuz sonundan bu yana en zayıf seviyesine dokundu. Altın vadeli işlemleri %0.5 düşerek ons ​​başına 1.716.75$'a geriledi. Artan ABD faiz oranları dolar ve Hazine getirilerini artırdığı için her iki enstrüman da son beş ayda önemli ölçüde düştü.
Külçe fiyatları bu hafta gerilerken, dolar Cuma günü açıklanacak ABD tarım dışı istihdam verileri öncesinde 20 yılın en yüksek seviyelerinde kaldı. Dolar endeksi Perşembe günü yüzde 0.3 yükseldi.
ABD bordrolarının Ağustos ayında önceki aya göre daha düşük olması beklenirken, beklenenden daha güçlü bir okuma, Federal Rezerv'e bu yıl faiz oranlarını agresif bir şekilde artırması için daha fazla alan verebilir.
Ancak Çarşamba günü yayınlanan veriler, ABD özel bordrolarının Ağustos ayında beklenenden önemli ölçüde daha az büyüdüğünü gösterdi ve bu da işgücü piyasasının soğumakta olabileceğini gösteriyor.
Yine de, geçen hafta Fed Başkanı Jerome Powell'ın şahin yorumları, son üç seansta altının ve diğer birçok metalin önemli ölçüde değer kaybettiğini gördü. Yatırımcılar , Fed'in Eylül ayının sonunda faiz oranlarını 75 baz puan artıracağına dair %70'in üzerinde bir şans bekliyor.
Diğer değerli metaller de geri çekildi. Platin %0,9, gümüş vadeli işlemleri ise %1,5 düştü.
Endüstriyel metaller arasında bakır vadeli işlemleri %0.7 düşerek pound başına 3.4880$'a geriledi ve küresel durgunluk endişelerinin artmaya devam etmesiyle kayıpları art arda beşinci seansa taşıdı.
Çin imalat faaliyetinin Ağustos ayında üst üste ikinci ay daraldığını gösteren verilerin ardından kırmızı metal Çarşamba günü keskin bir düşüş yaşadı.
Almanya ve Japonya'dan gelen zayıf ekonomik okumalar ve euro bölgesindeki artan enflasyon , yavaşlayan ekonomik aktiviteye ilişkin endişeleri gölgede bırakarak bakır talebini düşürdü.


7 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page