top of page

Altın, durgunluk belirsizliğiyle sessiz kaldı, Çin iyimserliği bakırı destekliyor

Altın fiyatları, potansiyel bir resesyona ve ABD para politikasının gidişatına ilişkin artan belirsizliğin ortasında Perşembe günkü iki günlük düşüş serisinden biraz toparlanırken, bakır fiyatları Çin'in ekonomik toparlanmasına ilişkin artan iyimserlikle sabit kaldı.

ABD'nin Aralık ayı perakende satışları ve sanayi üretimi verileri, Çarşamba günü beklenenden daha zayıf geldi ve sıkı para politikası ve nispeten yüksek enflasyonla mücadele eden ülkede daha geniş bir ekonomik yavaşlamaya ilişkin endişeleri artırdı.

Bej kitap olan Federal Rezerv'in bir raporu da, fiyat baskıları hafiflese bile önümüzdeki aylarda çok az ekonomik büyüme öngörüyor. Üretici fiyatları enflasyonu Aralık ayında beklentilerin altında yükseldi.

Yine de, aralarında Loretta Mester ve James Bullard'ın da bulunduğu birkaç Fed üyesinin bir gecede yaptığı açıklamalar, enflasyonun hala merkez bankasının yıllık %2 hedefinin oldukça üzerinde olduğu göz önüne alındığında, daha fazla faiz artırımı çağrısında bulundu. Ayrıca, çoğu üye daha yavaş bir artış hızını desteklese de, ABD borçlanma oranlarının muhtemelen %5 civarında zirve yapacağını tahmin ediyorlar.

Spot altın %0,2 artışla ons başına 1.907,60$'a yükselirken, vadeli altın %0,1 artışla 19:16 ET (00:16 GMT) itibarıyla ons başına 1.909,15$'a yükseldi. Sarı metal, bu hafta başlarında sekiz ayın en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra son iki seansta yaklaşık %0,6 kaybetti.

Birleşik Krallık ve Avro Bölgesi'nden gelen veriler , iki bölgede enflasyonun yüksek kaldığını ve muhtemelen ilgili merkez bankalarının daha fazla oran artıracağının habercisi olduğunu gösterdi. Bu da potansiyel olarak külçe fiyatları üzerinde baskı oluşturabilir.

Ancak sarı metal fiyatları , özellikle daha fazla ülkenin yüksek enflasyonu dizginlemek için politikalarını sıkılaştırmasıyla, artan küresel durgunluk korkularıyla son seanslarda yükseldi. Bu aynı zamanda altının ons başına 1.900 dolarda güçlü bir destek seviyesi oluşturduğunu gördü.

Diğer değerli metaller Perşembe günü dar bir aralıkta kaldı. Platin vadeli işlemleri %0,1 yükselirken, gümüş vadeli işlemleri %0,2 kaybetti, ancak her iki metal de bu hafta büyük kayıplar verdi.

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, Çin'de ekonomik toparlanmaya ilişkin iyimserliğin yaklaşmakta olan resesyon korkularına galip gelmesiyle bu hafta daha fazla kazanç sağlamayı başardı.

Yüksek kaliteli bakır vadeli işlemleri , altı ayın en yüksek seviyesinin hemen altında gezinerek pound başına 4.2260 $ seviyesinde sabitlendi.

Uluslararası Para Fonu'nun genel müdür yardımcısı Gita Gopinath, Reuters'e Çin'in 2022'nin sonlarında çoğu COVID-19 kısıtlamalarını gevşettikten sonra ikinci çeyrekte keskin bir ekonomik toparlanma görebileceğini söyledi.13 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page