top of page

Altın, ekonomik belirsizlik ve güçlü doların baskısıyla 1.800 doların altına sabitlendi

Yatırımcılar bu hafta açıklanacak bir dizi veriden küresel ekonomiye ilişkin daha fazla ipucu beklerken altın fiyatları Çarşamba günü kilit seviyelerin altında sabitlenirken, dolardaki toparlanma da metal piyasalarını baskı altında tuttu.
Piyasalar Çin'den ticaret ve enflasyon verilerini, Japonya ve Avustralya'dan üçüncü çeyrek GSYİH rakamlarını ve en önemlisi hafta içinde açıklanacak ABD üretici enflasyon verilerini bekliyordu.
Cuma günü açıklanacak Kasım ayı ABD üretici fiyat endeksi , ülkedeki enflasyon patikasına dair herhangi bir ipucu için yakından izlenecek . Fed'in nihai faiz oranlarının büyük ölçüde enflasyonu izleyeceği sinyalini vermesiyle, piyasalar okuma öncesinde daha temkinli davrandı.
Spot altının onsu yaklaşık 1,770,33 dolardan işlem görürken, altın vadeli işlemleri %0,1 düşüşle ons başına 1,782,35 dolardan işlem gördü. Beklenenden daha güçlü ABD verilerinin ülkede enflasyonun yapışkan kalmaya devam edeceğine dair korkuları artırmasıyla, her iki enstrüman da hafta boyunca düşüşle işlem görüyor.
Dolar , bu hafta beş ayın en düşük seviyesinden keskin bir şekilde toparlandı ve dolarla fiyatlanan çoğu emtia üzerinde ağırlık yarattı.
Fed'in önümüzdeki hafta yılın son toplantısını gerçekleştirmesi bekleniyor. Bankanın faiz oranlarını nispeten daha düşük bir marjla artırması beklenirken, gösterge faizin gelecek yıl beklenenden daha yüksek seviyelere çıkabileceği konusunda uyarıda bulundu.
Metal piyasaları, yüksek getirilerin getiri sağlamayan varlıkları elde tutmanın fırsat maliyetini artırmasıyla bu yıl ABD faiz oranlarındaki keskin artıştan etkilendi.
Fed'in faiz artırım döngüsünün hemen sona ermeyeceğinin sinyalini vermesiyle, bu eğilimin yakın vadede devam etmesi muhtemel. Piyasalar önümüzdeki hafta merkez bankasından daha fazla ipucu bekliyor.
Yine de Çin'den gelen olumlu sinyaller endüstriyel metallere yardımcı oldu. Bakır fiyatları ilk kayıplarını umursamadı ve Salı günü %0.7 yükselirken, nikel fiyatları %1.2 yükseldi.
Bakır vadeli işlemleri Çarşamba günü erken Asya ticaretinde pound başına 3.8213 $ civarında yatay seyretti.
Çin'in bazı büyük şehirleri, hükümetin katı sıfır COVID politikasına yönelik artan kamuoyu öfkesinin ortasında, son günlerde COVID ile bağlantılı hareket kısıtlamalarını ve test yetkilerini azalttı.
Piyasalar şu anda politikanın nihai olarak geri çekilmesi için konumlanırken, Çin'in günlük enfeksiyonlar açısından en kötü COVID salgınını yaşadığı düşünüldüğünde böyle bir senaryo ertelenebilir.
Yine de, Çin'in dünyanın en büyük emtia ithalatçılarından biri olduğu göz önüne alındığında, Çin'in yeniden açılma olasılığı endüstriyel metallerde güçlü bir toparlanmaya yol açtı.


12 görüntüleme1 yorum

1 Comment


Mustafa Bayat
Mustafa Bayat
Dec 07, 2022

teşekkürler hocam

Like
bottom of page