top of page

Altın, ekonomik gerginliklerin güvenli liman talebini artırmasıyla 2.000 dolara yükseldi

Bir dizi zayıf ABD şirket kazançları ve ekonomik verilerin bu yıl olası bir resesyon korkularını körüklemesiyle, altın fiyatları Çarşamba günü güvenli liman talebiyle kilit seviyelere yükseldi .
First Republic Bank'ın (NYSE: FRC ) mevduatlarında beklenenden önemli ölçüde daha büyük bir düşüş kaydederek bölgesel bankalara karşı havayı bozmasının ardından, yeniden canlanan bir bankacılık krizi korkuları da güvenli liman talebini artırdı .
Sarı metal Salı günü dolar ile birlikte yükseldi ve yatırımcıların artan ekonomik belirsizlik ortamında büyük ölçüde güvenli limanlar aradıklarını gösterdi. Buna aynı zamanda, Wall Street endekslerinin %1 ile %2 arasında değer kaybettiği risk odaklı piyasalardaki keskin kayıplar da eşlik etti .
Beklenenden daha zayıf gelen ABD tüketici güveni verileri de bu yıl yavaşlayan tüketime işaret ederek ekonomik büyümeyi frenliyor.
Spot altın %0,2 artışla ons başına 2.001,76 $'a yükselirken, altın vadeli işlemleri %0,4 artışla 20:26 ET (00:26 GMT) itibarıyla %0,4 artışla 2.011,65 $'a yükseldi. Her iki enstrüman da Salı günü keskin bir şekilde yükseldi ve art arda üçüncü bir kazanç gününe ayarlandı.
"Altın, ait olduğu yere, ons başına 2.000$ seviyesinin üzerine geri dönmeye çalışıyor... Altının yükseliş görünümü, masadaki artan risk miktarına dayanıyor: kazanç riski, daha yavaş borç verme, finansal istikrar endişeleri ve yapışkan enflasyon." Oanda'nın kıdemli piyasa analisti Edward Moya yakın tarihli bir notta yazdı.
Piyasalar, Federal Rezerv'in faiz artırım döngüsünü ne zaman durdurabileceği konusunda bölünmüşken, para politikasına ilişkin belirsizlik ve doların güçlenmesi son haftalarda altın üzerinde baskı oluşturmuştu. Bankanın önümüzdeki hafta toplandığında faiz oranlarını 25 baz puan artırması bekleniyor ve muhtemelen faiz oranlarının ne kadar yükseleceğine dair bazı ipuçları verecek.
Ancak artan faiz oranları altında ekonomik büyümenin kötüleşmesi muhtemel olduğundan, piyasalar Fed'in daha fazla zarar görmesini önlemek için bu yıl şahin duruşunu azaltabileceğine bahse giriyor. Yine de banka, son haftalarda birkaç Fed yetkilisinin daha fazla faiz artırımı çağrısında bulunmasıyla böyle bir gösterge vermedi.
Diğer değerli metaller de artan güvenli liman talebinden yararlanarak Çarşamba günü yükseldi. Platin vadeli işlemleri %0,5 yükselirken, gümüş vadeli işlemleri %1 arttı.
Endüstriyel metaller arasında, ekonomik büyümenin kötüleşmesi ihtimali kırmızı metale yönelik zayıf talebe işaret ettiğinden, bakır fiyatları son zamanlardaki kayıplarından istikrar kazandı.
Bakır vadeli işlemleri %0,1 artışla pound başına 3,870 dolara yükseldi, ancak geçen hafta benzer bir marjla düştükten sonra hafta boyunca yaklaşık %3 düşüşle işlem gördü.

21 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page